• tik tok

Prevencija suicida: Manje crne hronike, više aktivizma i lijepih stvari

Nov 4, 2022

I pojedinac i društvo i država mora se aktivno uključiti u rješavanje problema sve većeg broja suicida, rečeno je na danas održanom seminaru u Tuzli pod nazivom „Prevencija suicida kod mladih osoba“ kojeg je organizovalo Udruženje za uzajamnu pomoć u duševnoj nevolji TK „Feniks“  u saradnji sa Udruženjem studenata medicine u Bosni i Hercegovini “BoHeMSA”.

 Građanima je preporučeno da manje konzumiraju loše vijesti, a da se više okrenu pozitivnim stvarima i aktivizmu.

Crna statistika pokazuje da je u BiH u proteklih pet godina samoubistvo izvršilo oko 2.000 osoba. Kampanju “Bezbroj razloga za život” sprovodi Udruženje “Fenix” i Udruženje studenata medicicine “BoHeMsa” koji su danas organizovali seminar „Prevencija suicida kod mladih osoba“. 

“Apelujem na roditelje, rodbinu, prosvjetne i zdravstvene radnike, da ako vam neko dođe i čak samo insuinira da ima namjeru da uradi nešto što što bi mu moglo nauditi ili da okonča svoj život, to se ne smije držati u tajnosti. Naša je ljudska dužnost da reagujemo i uputimo ga stručnim licima”- kazala je   Sandra Mustafić, koordinatorica projekta u Udruženju „Fenix“ Tuzla. Ove godine u Federaciji ruku na sebe je diglo 125 osoba, od toga 28 u TK. Nažalost, mladi sve češće dižu ruku na sebe iz brojnih razloga, nesvhaćenosti, neprihvaćenosti, straha da zatraže pomoć. I stoga se češću i samopovređuju.

“Većina njih se zatvara u sebe i ne žele pričati o svojim problemima. To većinu dovodi do suicidnih misli ili čak do izvršenja tih suicidalnih misli”- kazala je Hermina Džafić, učenica Hemijske škole iz Tuzle.

Udruženje studenata medicine BiH „Bohemsa“ pokušava kroz projekte i ovakve seminare skrenuti pažnju na ovaj problem i pomoći onima u nevolji.

” Trebamo razbiti taj strah i slobodno pričati o tome da ja, na primjer, imam aneksioznost i kako se nosim s ti, da i druge vidi da nisu jedini koji imaju problem i da je sasvim uredu pričati o tome”- izjavila je Jasmina Selimović, stuidentica medicine i članica Udruženja studenata medicine BiH „BoHeMsa“. Ona dodaje da je poseban problem što život na društvenim medijima i to sve ima uticaj na mentalno zdravlje, pogotovo što je dozvoljeno da se pišu razni loši komentari, da se osobe vrijeđaju, omalovažavaju.

Ratne traume, pandemija, teška ekonomska i politička situacija, društvene mreže i svakodnevne loše vijesti, dio su uzroka suicida. Građani ne traže pomoć jer ih je sram, strah i nemaju povjerenja u društvo i insitucije. Stručnjaci pažnju skreću i na medije da ozbiljnije prenose vijesti o samoubistvo zbog tzv.Verterovog efekta, odnosno, imitacije suicida gdje se vjerovatnoća samoubistava povećava kada su prisutnije vijesti o tome.

“Mediji to trebaju kanalizirati. Sa druge strane, mi u pogledu našeg društva, nismo demokratizirani da shvatimo šta znači građanski aktivizam  i odgovornost”- rekao je Bojan Šošić, psiholog. On poručuje građanima da potraže primjere dobrog oko sebe jer toga ima ali se odustalo od prepoznavanja takvih stvari jer im “političke elite” nameću nešto drugo.

“Mi moramo, misleći na društvo, gledati šta je u njemu dobro i graditi mreže kao paralelni sistem koji će kontrirati ovom zlu kojem nam se nameće od strane onih koje, izgleda, demokrati biramo”- poručio je Šošić.

(Nataša Tadić)