Foto: Balans
U Memorijalnom kompleksu i šehidskom mezarju Veljaci u Bratuncu, 12. maja ove godine bit će klanjana 17. koletivna dženaza i obavljen ukop identifikovanih šest posmrtnih ostatak bošnjačkih civila ubijenih 1992. godine na području Bratunca. Njihovi posmrtni ostaci ekshumirani su na području Bratunca, Srebrenice i Ilijaša.
Među žrtvama koje će biti ukopane ove godine su četiri žene. Najmlađa žrtva je Amira Paraganlija koja je imala sedam godina kada je ubijena sa 31- godišnjom majkom Safijom.
„Pronađena je u masovnoj grobnici zajedno sa majkom u selu Joševo. Tih majskih dana su napadnuta dva sela, Joševo i Jadinja, ubili su majku i nju i zakopali u zajedničku grobnicu. Ukopan će biti i Alija Hodžić rođen 1963. godine, ubijen 1992. Tu je i Sabaheta Hasanović rođena 1952. godine. Potom starica Rukija Paranglija rođena 1925. godine i Šaćir Muminović rođen 1952. godine“- objavio je imena žrtava Elvir ef. Hodžić, glavni imam Medžlisa islamske zajednice Bratunac. Posmrtni ostaci su pronađeni u grobnicama Suha, Joševa, Turići, Kamenica, Biljača, Mihaljevići.
„Nažalost, živimo u vremenu u kojem je svakodnevnica da žrtva sretne na sred čaršije svoga katila. Mi posebno nismo zadovoljni sa radom tužilaštva koje ne postavlja procese na prava mjesta. Optužnicu postave na klimavim nogama pa ljudi koji su činili djela, viđeni na mjestu zločina, na kraju bivaju osuđeni za nekakvu paljevinu. Nemamo presuđenih zločinaca, a koje srećemo po našim podrinjskim gradovima“- ogorčeno kaže ef. Hodžić.
Stoga, od 3. do 29. maja pripremljeno je niz aktivnosti kojima se obilježavaju dani zločina nad Bošnjacima Bratunca. Aktivnosti će se odvijati na 24 lokacije te posjeta sedam masovnih grobnica.
„Već smo započeli aktivnosti, pa smo 3. maja posjetili Hranču, mjesto koje je 1992. godine prvo napadnuto, zapaljenje sve bošnjačke kuće i ubijeni civili. Posjetili smo masovnu grbnicu Borkovac. Potom, 6. maja smo imali Dane bijelih nišana u Memorijalnom centru Veljaci kada mektebski polaznici obilaze to mjesto i dobijaju informacije o svoji vršnjacima koji su ubijeni, a tu neki i pokopani“- pojašnjava Admir ef. Velić, predsjednik Medžlisa islamske zajednice Bratunac i predsjednik Organizacionog odbora ovogodišnjih Dana sjećanja. Sljedeća akrivnost je planirana za 9. maj u Glogovi, posjeta mjestu egzekucije 65 Bošnjaka u maju 1992. godine, a dan poslije je posjeta Suhoj gdje se nalazi spomen obilježje i masovna grobnica. Na toj lokaciji je prošle godine obilježena i još jedna grobnica, tačnije, Lomača u kojoj su Bošnjaci ubijeni prema svjedočenjima mještana, a potom ubačeni u kuću porodice Hodžić i zapaljeni. Veći broj aktivnosti je planiran za 11. maj.
„One će započeti posjetom stadionu u Bratuncu, nakon toga sala OŠ „Vuk Karadžić“ gdje je bio logor, a onda idemo na Ljubovijski most. Na putu do njega posjetit ćemo dva šehidska obilježja i masovnu grobnicu“- rekao je Velić. Poslije kolektivne dženaze 12. maja, nastavljaju se planirane aktivnosti. Pa, tako 13. maja bit će posjeta Zalužju, a 15. Joševju, Jagodnji i Žanjevu. Od ove godine će se posjećivati i Zapolje koje je imalo prvu žrtvu gdje je iz zasjede ubijen jedan Bošnjak. Određene aktivnosti su planirane i u Sarajevu, Visokom i Tuzli.
„Pokušavamo sve ove godine razviti kulturu sjećanja raznim vjerskim i kulturnim sadržajima nudeći mladim ljudima da se identifikuju sa osobama koje su ubijene kada su imale seda, šest godina. Nerođena djeca. Ovo u Bratuncu je iskreno i sve sa jednim ciljem. Da nas ne uspavaju i da ne doživimo sudbinu koju su Bošnajci doživjeli 1992. godine kao probu, a nakon toga 1995. godine kao konačno rješenje“- mišljenja je ef. Hodžić.
Tokom etničkog čišćenja Bošnjaka u Bratuncu su 1992. godine ubijena 603 civila. Bratunčani tragaju za još više od 250 žrtava. U genocidu 1995. godine u Srebrenici je ubijeno preko 2.000 Bratunčana. Inače, područje Bratunca ima 450 masovnih grobnica.
(Nataša Tadić)