Foto: Balans
U Breškama kod Tuzle traje trodnevni 18. Poljosajam kojeg organizuje Udruženje poljoprivrednika TK. Osim prodajnog dijela, sajam je i edukativnog karaktera, a u cilju unaprijeđenja domaće proizvodnje.
Atrakcija sajma je izložba konja, ove godine sa dva grla u Breškama je i Hariz Zonić. Kaže da su mu konji isključivo hobi u koji se zaljubio.
„Moje djed se bavio uzgojem konja, držao ih, radio s njima i živjeli smo od toga. Pa, onda moj otac. Ja sam to naslijedio. To je jedna velika ljubav. Ja radim u firmi kao vozač, ali imam ta dva grla. Ne mogu ja bez toga“, kaže nam Zonić.
Na sajmu se nudi raznosvrsna ponuda domaćih proizvoda, od voća i povrća, do džemova i rakija
„Klasovno brašno se cijeni 4 KM i može se prodati, kruške su po 3 KM ili 2,5 KM, prasu kod kuće prodam po 3 KM. Malo se zaradi, malo se dobije i tako se preživi“, kaže Olga Ružić, izlagač na sajmu.
Na sajmu izlažu i vrijedne članice Udruge žena „Snaga Timuna“. Na njihovom štandu izloženi su mnogi domaći proizvodi, sokovi, džemovi, suhomesnati proizvodi.
„Svojim skromnim doprinosom želimo da potičemo sve one koji su u dilemi da li kupiti domaći ili onaj proizvod koji kupujemo u marketima, da je zaista prevažno za naše poljoprivredne proizvođače da ostvare i neku dobit“, kaže Jasminka Mijatović, iz Udruge žena „Snaga Timuna“.
Posebno su zahtjevni procesi proizvodnje jabukovog pekmeza ili sirćeta. Jabuke je potrebno obrati, obrati, samljeti i sve zahtjeva dosta angažmana. Prezentaciju proizvodnje pekmeza na sajmu je imala Marica Pavić.
„Kilogram pekmeza je 20 KM, bio slatki ili drugi. Troši se za sve, za gripu, za masnoću, ko god želi. Zahtjevno je, puno ima posla oko toga“, kaže Marica.
Domaća rakija, također je jedan od proizvoda ovog kraja. Mehmed Bećirović svake godine na sajmu u Breškama peče rakiju, a spreman je dati savjet svima koji imaju nejasnoća oko ovog posla.
„Rakija sa ovih prostora je veoma dobra jer se ovdje veoma malo koriste herbicidi za voće. Ja praktikujem samo protiv truleži kada otpadnu dvije trećine lista. Tada poprksam i više nema prskanja“, kaže Bećirović.
Od sedam rakija testiranih ovih dana u Federalnom agromediteranskom zavodu, pet se pokazalo odličnim. Međutim, nužno je certificiranje domaćih proizvoda.
„Lako je reći da je moje domaće, a rakija puna metanola. Ili pekmezu nije dobar sastav ili sok ukisne. Neko mora, a zna se koje nadležne institucije, dati certifikat za taj proizvod da je ispravan. I da se ide na količinu da bismo bili konkuretni na tržištu“, ističe Ilija Stojak, organizator Poljosajma u Breškama.
O svemu tome izlagači su mogli čuti od stručnih osoba koje su imale predavanja na nekoliko tema.
(Balans)