• tik tok

Poljoprivrednici u TK: Ako imamo rekordan budžet, poljoprivreda zaslužuje mnogo više

Feb 17, 2024

Foto: Balans

Vlada Tuzlanskog kantona je utvrdila i u skupštinsku proceduru uputila prijedloge Budžeta Tuzlanskog kantona i Zakona o izvršenju Budžeta TK za 2024. godinu u iznosu nešto većem od 730,2 miliona KM.

Od toga, podrška primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji planirana je u ukupnom iznosu od 13,8 miliona KM, što je povećanje za milion KM u odnosu na plan 2023. godine. Od ovog iznosa 1 milion KM odnosi se na kapitalne transfere podrške primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji, dok se dominantan dio od nešto više od 12 miliona odnosi na tekuće transfere. Od ukupnog iznosa, mljekarstvo dobija oko 4 miliona KM. Povećanje izdvajanja za poljoprivredu za milion KM, mljekari ne smatraju velikim uspjehom. Eldin Glibanović, predsjednik Udruženja proizvođača mlijeka TK, naglašava da poljoprivreda zahtjeva veća ulaganja, a rezultati će sami doći.

“U 2022. godini smo proizveli 26 miliona litara mlijeka. Dizanjem budžeta i većim izdvajanjima smo došli do toga. Kada je u pitanju 2023. godina, za tri kvartala smo proizveli više od 21, 4 miliona litara što je za isti period 2022. godine, više za 1, 4 miliona litara. Kada zbrojimo i četvrti kvartal, mislim  da će na kraju biti za više od 2 miliona litara”- objašnjava Glibanović. On dodaje da je za još bolje rezulatate, potrebno intezivno ulaganje u ovaj sektor. Zbog vođenja pogrešnih politika prema poljoprivrednoj proizvodnji ranije, podsjeća naš sagovornik, poljoprivredna proizvodnja je bila doživjela pad. Međutim, povećanim ulaganjima, situacija se poboljšala. No, to nije dovoljno.

“Ako imamo rekordan budžet, poljoprivreda zaslužuje mnogo više. Vidimo kakva je situacija u EU, poljoprivrednici su nezadovoljni i izlaze na ulice. Tuzlanski kanton treba ići u tom smjeru da ulaže što više u poljoprivredu i da proizvodimo hranu”- mišljenja je Glibanović koji dodaje da TK ima oko 1.350 mljekara, odnosno, 350 obrta.

U okviru Modela ruralnog razvoja, vlasnici OPG-ova, obrta, privrednih društava i zadruga u Federaciji su periodu od 1.8.2022. do 1.8.2023. godine kupili 427 traktora. Od navedenog broja najveći broj kupljenih traktora je u Hercegovačko-neretvanskom kantonu (150) a slijede ga Tuzlanski kanton (129) i Kanton Sarajevo sa 49 kupljenih traktora.

Poljoprivredna proizvodnja u Bosni i Hercegovini u velikoj je mjeri ovisna od poticaja koje dobija sa kantonalnog i federalnog nivoa. Suad Selimović, sekretar Udruženja za poljoprivredu pri Privrednoj komori TK-a, smatra da povećanja sredstava iz budžeta za poljoprivrednike ranijih godina bila od velike koristi za održivost poljoprivrednih gazdinstava.

 „Međutim, smatramo da kada je u pitanju povećanje ove godine da to nije baš dovoljno i adekvatno ovom trenutnom stanju kad su u pitanju mogućnosti da proizvedemo što više hrane jer Tuzlanski kanton proizvodi svega jednu trećinu potreba. Ta prehrambena sigurnost i suverenost je jako upitna“- smtra Selimović.

Plan proljetne sjetve u 2024.  godine predviđa da se na području Tuzlanskog kantona žitaricama, povrtnim, industrijskim i krmnim biljem zasije 44.184 ha poljoprivrednog zemljišta. Planirane površine poljoprivrednog zemljišta na kojim će se zasijati poljoprivredne kulture u proljetnoj sjetvi neznatno su manje za 492 ha, odnosno za 1,10% u odnosu na realizovanu sjetvu u 2023. godini.

Iako je TK najmnogoljudniji kanton, interesantno je da je poljoprivrednim proizvođačima i prerađivačima u 2023. godini, s područja Unsko-sanskog kantona, isplaćeno najviše novčanih sredstava iz budžeta FBiH, namijenjenih poljoprivrednom sektoru, čak 9 miliona više u odnosu na prethodnu godinu.

Tačnije, poljoprivrednim proizvođačima i prerađivačima s područja Unsko-sanskog kantona isplaćeno je 27,6 miliona KM sredstava namijenjenih poljoprivredi u 2023. godini s federalnog nivoa što ga pozicionira na prvo mjesto po sredstvima namijenjenim poljoprivrednom sektoru u Federaciji BiH. Zajedno sa sredstvima sa kantonalnog nivoa, to je oko 40 miliona KM.

(Nataša Tadić)