• tik tok

Majka djevojčice oboljele od raka: Ona nas tješi

Feb 15, 2023

Foto: Balans

Međunarodni dan djece oboljele od raka obilježen je u Tuzli u organizaciji Udruženje porodica i prijatelja djece oboljele od leukemije i drugih malignih oboljenja „PIPOL“ Tuzla.

Mališanima oboljelim od raka hospitaliziranim na Odjeljenju za hematologiju i onkologiju na Klinici za dječije bolesti UKC-a Tuzla uručeni su pokloni. Svoj doprinos obilježavanju ovog dana su dala su i djeca iz Predškolske ustanove „Aladin“ iz Tuzle koji su izveli nekoliko pjesmica i pustili crvene balone, a sve ispod prozora Odjeljenja sa kojeg su ih pratila djeca koja trenutno borave u bolnici.

“Ovo je prilika da ovaj dan, ali i svaki drugi u godini, razgovaramo  i pričamo o problemima i potreba djece oboljele i liječene od raka. To je jedna dugotrajan i mukotrpan proces koji ne završava samim boravkom u bolnici. Naprotiv, nastavlja se kod kuće i dalje se nastavlja uključenjem u društvenu sredinu”- rekla je Amra Saračević, predsjednica  Udruženje porodica i prijatelja djece oboljele od leukemije i drugih malignih oboljenja „PIPOL“ Tuzla.

Po posljednjim podacima koji su dostupni javnosti, u Federaciji je 2021. zabilježeno oko 130 oboljele djece, a najviše ima u TK. U bolnici Klinike za dječije bolesti UKC-a Tuzla trenutno se nalazi desetoro djece koja se liječe od malignih oboljenja. Prošle godine na klinici se liječilo 29 djece od kojih je petero izgubilo tu tešku bitku. Godišnje se u Tuzlanskom kantonu otkrije 15 novih slučajeva oboljele djece do 15 godina. Dominiraju akutne leukemije, tumori centralnog nervnog sistema i limfomi, ali djeca boluju i do tumora bubrega, kostiju, testisa, itd.

“U dječijoj patologiji najčešće ima genetske predispozicije za određene bolesti. Hoće li vanjski uzroci, virusi, infkecije, zračenja, način života, zagađenje, prouzrokovati da dođe do zloćudne bolesti, to je već individualno”- pojasnila je Amila Latifagić, šefica Odjeljenja za hematologiju i onkologiju.

U ambulanti Dječije klinike zatičemo dvije majke sa djecom koja dolaze na dnevne terapije trenutno.

“Imam djevojčicu od šest godina koja boluje od Langerhansove histiocitoze ćelija. Prima terapiju skoro devet mjeseci. Bio je to kao pad djeteta i šepanje, a na kraju smo završili na operaciji na onkologiji. Šok je to bio. I dan danas je sve to teško”- priča nam Sanja Čičić iz Gradačca. Ona dodaje da je njena kćerka borac i da je hrabra te da, u suštini, djeca tješe roditelje i hrabre da ne pokleknu.

“Ona se lijepo osjeća i tako se i ponaša, vesela, razigrana, sarađuje sa doktorima. Ona nam je velika podrška”- kaže Sanja. I kćerka Dijane Kuduzović iz Lukavca bori se da opakom bolešću duži period.

“Sa kćerkom sam na liječenju već 16 mjeseci. Curica boluje od neurofibromatoze. Nadamo se boljem. Za sada uspijeva primiti sve. Bori se. Ona je već 4,5 godina na praćenju. Sa deset je uključena hemoterapija i prima je i dan danas”- kaže ova majka. Pitamo je koliko joj je bitna podrška porodice i sredine.

“Podrška je bitna, naravno. Prvo, njezina. Bori se. Tako i mi sa njom. Puno je podrška važna uz ovo sve”- poručuje Dijana.

Liječenje traje od šest mjeseci do dvije godine, a protokol liječenja i lijekovi koji se koriste u svijetu, dostupni su i u Tuzli.

(Nataša Tadić)