Prirodno-matematički fakultet Univertziteta u Tuzli organizuje naredne sedmice Ljetnu školu iz metabarkodiranja okolišne DNK, a u okviru realizacije Erasmus+ Ecobias projekta “Razvoj master studija iz ekološkog monitoringa i bioprocjene slatkovodnih ekosistema u visokoškolskim institucijama Zapadnog Balkana “.
Organizator je Odsjek za biologiju pomenutog fakuleta, a škola traje od 5.do 8.septembra.
“Ljetna škola će okupiti studente i profesore iz Bosne i Hercegovine, Njemačke i regije,Univerzitet u Tuzli, Univerzitet u Novom Sadu, Univerzitet Duisburg-Essen, Sveučilište u Zagrebu, Univerzitet u Sarajevu, Univerzitet u Istočnom Sarajevu, Univerzitet u Banjoj Luci, Sveučilište u Mostaru, Univerzitet u Nišu, Internacionalni univerzitet Travnik, Univerzitet Donja Gorica, kao i stručnjake iz biološkog sektora”- pojasnili su organizatori.
Ljetna škola je planirana kao četverodnevni program koja ima cilj da učesnike obuči za planiranjr istraživanja metabarkodiranja okolišne DNK, metodologiji uzorkovanja, metodologiji laboratorijske obrade u novoopremljenim laboratorijama Odsjeka za biologiju iz Erasmus+ Ecobias projekta i metodama analize i obrade podataka.
“Primjena metabarkodiranja okolišne DNK u procjeni biološkog statusa u monitoringu voda ima veliki potencijal da premosti ograničenja klasičnog biološkog monitoringa i omogućava neinvazivni pristup prilikom uzorkovanja, veliku taksonomsku pokrivenost i visoku senzitivnost analiza”- kazali su organizatori.
Ljetnu školu Odsjek za biologiju PMF-a u Tuzli realizira uz stručnu saradnju sa Univerzitetom Duisburg-Essen iz Njemačke i konzorcija Ecobias projekta uz sredstva Erasmus+ programa Evropske unije.
(Balans)