Foto: Balans
Predstavnici UKC-a Tuzla i mostarske firme “Inel Med” potpisali su danas u Tuzli ugovor o nabavci linearnog akcelatora i pratećih aparata za liječenje onkoloških pacijenata vrijedan 8,5 miliona KM.
Ova javna nabavka izazvala je dosta pažnje javnosti u proteklu godinu zbog konstantnih žalbi. Na kraju je ugovor dobila kompanija na koju su se žalili ostali ponuđači.
„Teško je to komentirati, to su zakonski propisi. Naše ponude su svaki put bile valjane. Druga strana nije imala valjane ponude pa je činila sve da se naša ponuda obori. Mi smo uvijek dali ispravnu ponudu i tako je komisija ocijenila i to se može utvrditi“- rekao je Marko Tadić, Predsjednik Uprave “Inel Meda” Mostar.
Iako je i na ovaj tender uložena žalba, nju nije prihvatila komisija od 11 članova koju je imenovala uprava UKC-a.
„ Mi smatramo da je ovo okončano i da ćemo za 180 dana imati u upotrebi kompletnu opremu koju smo raspisali u tenderskoj dokumentaciji. Komisija je donijela odluku u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama i smatramo da bilo kakav pravni lijek koji pokrenu neće uspjeti pred Sudom“, smatra Kadrija Mešić, šef Službe za nabavke UKC Tuzla.
Žalba firme MSG Tuzla nije prihvaćena jer je bila manjkava.
„Žalba je bila neuredna, zbog toga nije išla na Ured za žalbe. Nakon odbijanja žalbe, mi smo krenuli u potpisivanje sporazuma“, kazao je Šekib Umihanić, direktor UKC Tuzla.
Aparat bi trebao biti nabavljen i montiran u roku od šest mjeseci. Radi se o savremenim uređajima koji omogućavaju tri nove tehnike te će biti potrebna edukacija kadra.
„Mi ćemo se truditi da sva oprema dođe što prije i što prije bude instalirana u ovoj ustanovi. Mi imamo iskustva sa ovim poslovima i ovo nam je peti uređaj koji instaliramo u roku od dvije godine“- objasnio je Tadić.
Pacijenti iz Tuzlanskog kantona od februara prople godine nemaju mugoćnost primanja radioterapije u ovoj ustanovi te su prisiljeni bili ići u druge gradove. Koliko je pacijenata bilo kojima je potrebna terapija do sada, Umihanić je rekao da je to otprilike 800 pacijenata.
Rok za instalaciju opreme je šest mjeseci, a do tada se pacijenti iz Tuzle liječe u Sarajevu, Mostaru i Banja Luci.
„Danas imamo 140 pacijenata na čekanju za radiotretman. Zadnjeg pacijent je hospitaliziran u Zenici prije mjesec dana, ne možemo više tamo upućivati ih. Sarajevo ovih dana počinje sa radioterapijom, proteklih mjeseci je bio zastoj. Mostar je po 20 pacijenata hospitalizovao za radioterapiju. Mogu konstatovati da se od maja stanje sa radioterapijom znantno pogoršalo jer imamo puno veći broj pacijenata koji čekaju radioterapiju“- kazao je Umihanić. Na pitanje, koliko je njih umrlo do sada, nije imao konkretan odgovor.
„Bilo je takvih slučajeva, u pitanju su onkološki pacijenti“- kratko je kazao.
(Nataša Tadić)