Foto: Balans
U okviru obilježavanja 250 godina od nastanka balade “Hasanaginica” u subotu će u Tuzli biti premijerno prikazana istoimena prerdstava kao koprodukcijski projekat BKC „Alija Izetbegović“ Kalesija, Bosanskog narodnog pozorišta Zenica, Narodnog pozorišta Mostar i Narodnog pozorišta Tuzla.
Publika će kroz ovu adaptaciju imati priliku da se ponovo susretne s bezvremenskom pričom koja i nakon dva i po stoljeća inspiriše umjetnike i ljubitelje književnosti širom svijeta.
“Mislim da je ovo jako veliki događaj i nadam se negdje u budućnosti da je ovo način na koji ćemo realizirati neke stvari i nadam se da je ovo primjer kako može i kako trebamo. Pa, 250 godina od zapisa “Hasanaginice” kao jednog od stubova bosansko-hercegovačkog identiteta, jednog od stubova kulture u našoj zemlji, potrudili smo se da obilježimo na najbolji mogući način. Premijera pozorišne predstave “Hasanaginica” je nekako kruna ovog nastojanja koje je godinu dana iziskivalo jako mnogo truda, rada, posvećenosti, strpljenja, živaca”- objasnio je Irfan Kasumović, reditelj i glumac.
Iskusna glumačka ekipa je imala izazovan zadatak da priču od 250 godina smjesti u današnje vrijeme i vjerodostojno prikaže likove.
“Uloga Hasanaginice je nešto što ćete dobiti jednom ili nikad. Ili je prerastete ili joj nikada ne dorastete. Evo, ja sam imala priliku da je za svog života dobijem, zaista se trudim i želim da ta Hasanaginica bude, evo ja ću reći, pristojna”- izjavila je glumica Adna Kaknjo.
Njen zenički i glumački kolega Nusmir Muharemović, osvrnuo se na svoju ulogu i na temu predstave koja je uvijek aktuelna.
“Ta neka priča u kojoj sam se ja našao igrajući Bega Pintorovića je meni bila zaista izazovna jer pričali smo o tome da je Hasanaginica, odnosno, Fatima kako se ona u stvari zove u našem komadu, žena koja se nalazi između dvije ljubavi, između ljubavi svog muža, između ljubavi brata i možda na jedan određen način, ,e direktno nego indirektno, ta ljubav nju i dovede do tog tragičnog kraja. Tako da biti brat što jesam i u privatnom životu i otac i razmišljati o ženi kao o nekom biću koje smo mi muškarci dužni zaštititi na ovom svijetu od svih problema i nedaća kojih mogu dočekati je golemo i ponosan sam da sam dio ove priče”- naglasio je ovaj glumac.
Svoje bogato glumačko iskustvo u predstavu je unijela Remira Osmanović, glumica koja tumači ulogu majke Hasan-age, koja je ovaj put predstavljena na drugačiji način.
“U baladi nije nigdje napisano da je majka, odnosno, svekrva bila zla. U tom je moj zadatak nekako držai i lakši meni jer mi leže uloge majki. Ova majka je drugačija od svih dosadašnjih majki u Hasanaginici”- rekla je Osmanović.
Djelo “Hasanaginca” su sa izvornog jezika na svoj jezik prevali Goethe, Puškin, Walter Scott i Adam Mickiewicz što govori dovoljno o njenoj veličini.
“Nije zabilježeno u svijetu književnosti da su bilo koje književna djela prevala takva četiri velikana.To govori o vrijednosti “Hasanaginice” i mi ovim projektom i svim ovim aktivnostima, želimo ukazati na taj značaj i na važnost “Hasanaginice”. Pozorišna predstava je kruna ovog projekta, imamo izložbu o Hasanaginici koja će biti informativna, edukativna u karaktera, koja će proći sve i škole i sve ustanove u cijeloj BiH, ne samo u ZDK i TK”- kazao je Fahrudin Sinanović, direktor BKC “Alija Izetbegović” Kalesija.
Sinanović je naglasio da je podnesen i zahtjev da se do kraja godine izda poštanska markica sa likom Hasanaginice.
Premijera predstave “Hasanaginica” planirana je za 14. decembar u 19:30 u narodnom pozorištu u Tuzli, a nakon toga ovaj vrhunski pozorišnji komad, publika će imati priliku vidjeti u Kalesiji, Zenici i Mostaru.
(Nataša Tadić)