• tik tok

(FOTO) Takmičenje u streljaštvu osoba sa invaliditetom u Tuzli: Koncetracija je najbitnija

Sep 30, 2023

Foto: Balans

 Povodom Drugog oktobra, Dana oslobođenja Tuzle, danas je Streljački invalidski klub Tuzla organizovao takmičenje kroz koje promovišu ovaj sport, ali i pozivaju sve zainteresovane da se pridruže.

Kadir Nukić, višestruko nagrađivana takmičarka u streljaštvu, priča da Steljački invalidski klub Tuzla godinama organizuje takmičenje povodom Drugog oktobra.

“Uglavnom nastojimo pozvati klubove osoba sa invalidtetom iz cijele BiH. Ovo nam je 11. put da organizujemo. Bilo je teških situacija, ali mi nismo prekidali našu tradiciju. Bez obzira ina teška vremena, na koronu, na sve. Uvijek smo gledali da se to takmičenje održi”- priča Kadira. Ona ističe da klub ima 15 aktivnih članova kojima je streljaštvo vide rehabilitacije.

“Društvo bi trebalo više povesti računa o osobama sa invalidtetom, da pomognu finansijski, da ne budu u kuću zatvoreni. Dosta smo uključili i mlađe, da se takmiče, da se druže, upoznaju se”- kaže Kadira i podsjeća da je streljaštvo skup sport jer puška košta oko 500 KM, a kutija dijabola oko 30 KM. Ona se potroši za samo jedan trening.

“Imamo neke projekte, imamo prijatelje koje nas prate. Već 12 godina smo na tronu, uvijek smo prvi”- ističe naša sagovornica.

U ovom klubu trenira i Šefika Mujić koja se streljaštvom bavi osam godina. Oštar vid, precizna ruka i maksimalna koncetracija potrebni su za svaku dijabolu.

“Koncetracija je glavna stvar što se tiče sportskog streljaštva i mirno da bude u streljani, ne smije da čuje iza neka buka”- kazala je Šefika. Ovim sportom  kraće se bavi njena klupska koelgica Asja Šerifović.

“Bavim se tri godine streljaštvom, tu sam našla neki svoj mir i volim to. Ciljano, ni o čemu ne razmišljam. Fokusiram se na metu i to je to. To je jednostavno taj neki mir”- priča nam Asja.

Na današnjem takmičenju učestvovali su članovi deset klubova iz cijele Bosne i Herecgovine, a među njima i Streljački invalidski klub „Igman“  Hadžići.

“Treniram 2,5 godine. Treba koncetracija, treninzi, posvećenost, disciplina, red”- priča Rijad Somo iz ovog kluba. Ibrahim Durmo, trener kluba, kaže da se posebna pažnju posvećuje mlađim članovima.

“Inače, streljaštvo je u mojoj opštini jedan od najstarijih sportova, pa i u BiH. Klub broji preko 400 članova, jako je brojan. Treći smo u BiH na međunarodnom programu, a u nacionalnom smo uvijek među najboljima”- rekao je Durmo.

Sve njih na takmičenju došli su podržati članovi Udruge Bošnjaka branitelja Siska, a koji nisu profesionalni strijelci.

“Nije nam bitno mjesto, bitno je da dođemo da se družimo, da opstanemo. Stvaramo liniju prijateljstva koja je supostavljena i nadam se da neće biti prekinuta”- rekao je Sabid Oraščanin iz pomenute udruge.

Sport streljaštvo nova šansa je za svakoga ko želi izaći iz kuće i posvetiti vrijeme sebi i svom psihičkom zdravlju, rečeno je danas.

“Ja sam osoba sa invaliditetom, u ratu sam ostao bez ruke. Streljaštvo mi je sačuvalo pamet. Resocijalizacija i sve ostalo. Jako, jako dobro. Streljaštvo je sport u kojem čovjek nađe sam sebi, zaboravi sve svoje probleme, okrene se meti i krugovima i uživa”- zaključio je Izudin Hasanović, član Streljačkog kluba osoba sa invaliditetom Maglaj.

(Nataša Tadić)