Foto: Balans
Niske temperature i snijeg koji je jutros zabijelo područje Bosne, šteti svim voćnim vrstama, mišljenja su agronomi. Najviše će stradati breskve i kajsije koje su, u većini krajeva, bile u fazi punog cvjetanja. Poslije otapanja snijega, voće bi trebalo prihraniti aminokiselinama kako bi lakše podnijelo stres zbog perioda niskih temperatura.
Snijeg je, pri ovako lošim vremenskim uslovima, dobar izolator na cvjetovima i pupoljcima, a dodatni problem može da nastane ako dođe do njegovog naglog topljenja praćenog niskim temperaturama, odnosno, mraznim noćima. Ako i dođe do toga, ponovo bi trebalo zaštititi voćke dimljenjem ili orošavanjem jer, niže dnevne temperature koje će sigurno ostati barem dva do tri dana nakon prestanka padavina, onemogućavaju tretman aminokiselinama.
Cvjetovi i plodovi iz nižih dijelova krošnje najizloženiji su nižim temperaturama, a time i štetama koje donosi mraz i snijeg. Najmanje štete bude u vršnim dijelovima krošnje. Uz mraz i druge meteorološke prilike mogu biti nepovoljne za voćke dok su u jeku pune cvatnje, odnosno, snažan vjetar i obilne kiše.
Voćari koji su obavili rezidbu, prihranili voćke i koliko toliko ih zaštitili od mraza trebalo bi da imaju manje šteta. Jabučaste, koštičave i jezgraste vrste lakše podnose težinu snijega dok proizvođači malina, naročito u višim područjima, sigurno će muku mučiti sa vlažnim snijegom na stabljikama iznad posljednje žice. Malina ima tanko stablo i može doći do lomljenja gornjih dijelova stabljike zbog težine snijega
Pčele, koje su ključne za oplodnju voćaka, smanjuju svoju aktivnost ili uopće ne lete pri temperaturama ispod 12°C i vjetru bržem od 25km/
(Balans/ Agroportal)