• tik tok

(FOTO) Sajam žena sa sela: Sve veća potražnja za domaćim proizvodima

Oct 19, 2024

Foto: Balans

Žene sa sela danas su predstavile domaće proizvode na 10. Sajmu žena sa sela u Tuzli. Kako su izlagači kazali, domaći proizvodi sve više se traže.

 Ova godina je bila teška za poljoprivrednike. Teška i sušna godina uzela je danak u  proizvodnji i smanjila prinose. Ipak, proizvođači, poput Suade Obradović iz Bratunca, nisu odustali.

“Bilo je nezgodna godina. Bila je suša. Iako imamo sisteme navodnjavanja, bilo je teško. Ali mi se borimo i proizveli smo kao i prošle godine svega. Proizveli smo kupinovo vino, sokove od maline i kupine. Uspjeli smo, izborili smo se. Malo je manja količina nego prošla, ali kvalitetnija sigurno”- pokazuje svoj štand Suada. Inače, sve radi zajedno sa mužom Radetom te je njihovo kupinovo vino poznato na daleko.

“Imam registrovano poljoprivredno gazdinstvo. Mi živimo od toga. Nas četvero živimo od toga. Kada sve saberemo, imamo neke plate kao da radimo u nekom javnom sektoru. Zadovoljni smo. Nije lagano. Ja uvijek ponavljam da je seljački život vrlo težak. Ali i moraš i voliš, na kraju krajeva”- kroz smijeh kaže ova vrijedna žena.

Štand sa njom danas je dijelila Olivera Stanišić iz Vlasenice čiji ajvar svake godine oduševi građane Tuzle. Ove godine, iskoračila je u proizvodnji i napravila ajvar od zelena paprike i vrganja.

“Ideja je odnekud došla iz Srbije. Vidjela sam da oni prave za italijansko tržište samo njima namijenjeno i poznat je jug Srbije. Samo zelena paprika i vrganji. Vrganje su iz okoline Vlasenice. Nešto naberm ja, nešto prijateljica”- priča Olivera.Naglašava da je proces spremanja isti kao i kod običnog ajvara, samo nema patlidžana. Naravno, sve je pasterizovano i bez konzervansa.

“Tuzla je grad zbog kojeg sam, čini mi se, počela ovim da se i bavim. Kada sam prvi put došla na sajam, bio je mali broj tegla. Sada je, mnogo, mnogo više.  Mogu vam reći da se to sve više cijeni. Da li je to od kovida krenulo da se više cijeni zdrava hrana i ono što je iz prirode. Uglavnom, na cijeni je”- rekla nam je ova poljoprivrednica.

Veoma raznovrsmu ponudu su imale i žene iz Kladnja. Okružene šumom i prirodnim bogastvima Konjuha, od prirode su uzele sve što su mogle. Razni čajevi i drugo ljekobilje, domaće voće i povrće, sokovi, džemovi, slatkiši, ali i vunene čarape i trobe. Posebno su ponosne na proizvode od tijesta koji su veoma traženi.

“Traži se tjestenina koju pravimo. Tarhana, domaći pilav, domaće pečene jufke. Sve ono što su žene nekada pravile, mi to pravimo. što je najbitnije, sve je svježe. Mogu vam reći, u posljednje vrijeme, jasko se traže domaći proizvodi”- objašnjava Nevzeta Habibović, predsjednica Udruženja  „Žena ženi“ Kladanj. Ona dodaje da su članice udruženja ojačale svoj kućni budžet, ali i udruženje.

Suhe šljive, proizvodi od kupine, aronije, cvekle, mrkve, jabuke, pekmezi dio žena je prodavao u narodnim nošnjama.   

“Mi njegujemo našu bosansku tradiicju i zato smo se odlučile danas pojaviti tako obučene na sajmu u Tuzli. Tu smo već četvrtu godinu na sajmu i predstavljamo naše domaće proizvode koje pravimo s puno ljubavi i iz bašta koje smo same posijale i sve je neprskano”- kazala je Suada Ibišević iz Udruženja„Procvat Podrinja“ Bratunac.

Sajam je dio projekta „Osnaživanje žena, kroz podsticanje rodne ravnopravnosti, je ključni element za ruralni razvoj”. Mreže žena u Podrinju i Udruženja „Vive žene“ Tuzla  koji promoviše ženu, osnažuje njenu ulogu na selu kao glavnog proizvođača hrane, pomaže joj da plasira proizvode i ostvari dobit. U projektu je trenutno oko 100 žena. Njima pomažu i muževi jer žena teško može biti osnažena bez podrške porodice.

“Pored prerade voća i povrća, žene se počinju baviti seoskim turizmom. Nude smještaj, proizvode hranu u svojim gazdinstvima, tako da se ta priča širi. Imamo i planove. želimo povezati tržište malinara i proizvođača svježeg povrća sa TK. Zagovaramo nabavku jedne hladnjače koja bi dovozila svježe voće i povrće ovdje gdje bi žene zaradile dosta više u odnosu na prodaju preprodavačima”- zaključuje Mima Dahić iz udruženja „Vive žene“ Tuzla.

Žene u svojim zajednicama nisu prepoznate i na tome treba treba raditi u narednom periodu.

(Nataša Tadić)