Obnova Šarene džamije u Tuzli bi trebala biti završena ove godine, potvrđeno je za Balans iz Zavoda za zaštitu spomenika BiH. Sredstva za njenu rekonstrukciju obezbjedila je Vakufska direkcija Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini putem Generalne direkcije vakufa Republike Turske.
Ova džamija prvi put se spominje 1548. godine, a pretpostavlja se da je izgrađena prije 1533. godine. U 17. stoljeću ovu džamiju obnavlja veliki vakif Behram-beg i pored toga u blizini gradi medresu i mekteb. Godine 1871. Tuzlu je zahvatio veliki požar u kojem je izgorjela i ova džamija zajedno sa medresom i mektebom, da bi nekoliko godina kasnije na istom mjestu sagrađena Šarena džamija u današnjem obliku.
Nakon ponovne izgradnje 1888. godine, imala je i kupolu od čvrstog materijala, ali je ona brzo zamijenjena krovom od crijepa. U prizemlju ima deset prozora pravljenih od željeza sa ukrštenim rešetkama. Unutrašnjost džamije je ukrašena raznim mustrama. Minber je izrađen u arapskom stilu. Munara se sastoji iz više djelova, pa je tako od podnožja do vrha zida džamije četvrtasta sa uskim krovom sa tri strane. Džamija kao i sami harem je osiguran potpornim zidom od kamena sa betonskom pločom.
Ova džamija u Tuzli, poznata je još i kao Časna, Atik, Gradska i Behram-begova džamija. Šarena džamija u Tuzli proglašena je nacionalnim spomenikom spomenikom Bosne i Hercegovine Odlukom komisije za očuvanje spomenika BiH, 11. februara 2010. godine i to pod nazivom Graditeljska cjelina – Šarena (Časna, Atik, Gradska, Behram-begova) džamija sa haremom, ulazni portal i mjesto Behram-begove medrese u Tuzli.
Radovi na obnovi ove čuvene džamije su počeli 2018.godine. Projektna dokumentacija po kojoj se izvode radove ponudila je koncept rješenja konstruktivne sanacije zasnovan na prethodnim istraživačkim analizama objekta i ispitivanjima tla. Sastavni dio tehničke dokumentacije je i Elaborat o istražnim radovima na slikanim dekoracijama Behram-begove, odnosno, Šarene džamije.
“Jedan od osnovnih projektovanih zahvata na objektu džamije bila je rekonstrukcija kupole prema izvornom projektu, uklanjanje trijema izvedenog 1960. godine i rekonstrukcija izvornog trijema, obnova reljefne dekoracije na munari i fasadama džamije i preziđivanje dijela munare zidanog u opeci i dovođenje u vertikalan položaj. Pored ovih intervencija predviđeno je izmještanje abdesthane i manje intervencije na vanjskom uređenju terena oko džamije. Projektovani zahvati su u skladu sa mjerama zaštite propisanih Odlukom o proglašenju Šarene džamije nacionalnim spomenikom BiH”- pojasnio je za naš portal Ante Vujnović, direktor Zavoda za zaštitu spomenika FBiH. Vujnović ističe da su do sada izvršeni radovi na konstruktivnoj sanaciji i rekonstrukciji kupole. U završnoj fazi su radovi na munari i trijemu.
U skorije vrijeme se očekuju radovi na unutrašnjem malterisanju. Stolarija je izrađena i pripremljena je za ugradnju. Učesnici u građenju, prema sadašnjoj dinamici, očekuju završetak radova u ovoj godini”- zaključuje Vujnović.
(Nataša Tadić)