• tik tok

(FOTO) Predstava Roko i Cicibela u Tuzli: Glumci sa Down sindromom oduševili šarmom

Oct 25, 2023

Foto: Balans

Predstava „Roko i Cicibela“ danas je odigrana na Edukacijsko- rehabilitacijskom fakultetu Tuzli, a izvele su je osobe sa Down sindromom, članovi “Down sindrom centra” iz Banja Luke.

Predstava govori o ljubavi i privrženosti, a sa druge strane, ruši predrasude o osobama sa invaliditetom. Cicibelu u predstavi igra Sandra Radinković.

“Jako dugo radimo predstavu. Sa Down syndromom mi smo djeca, djeca sunca. Ovo što radimo sada, Roko i Cicibela, je naša predstava kojom žarimo i palimo. I to nam otvara širom vrata. Hoću da naglasim da Kićo i ja to radimo iz ljubavi i srca”- objašnjava Sandra. Kićo, tačnije, Kristijan Zeljković, igra Roka. Kaže da su redovno vježbali na probama.

“Ja sam Roko u „Roko i Cicibela“. Uvijek radim sa Zoranom Jelićem. Nas dvojica radimo to sve. Pripremali smo se. Super je ispalo sve”- kazao je Kristijan.

Zoran Jelić, direktor Centra za socijalnu rehabilitaciju osoba sa invaliditetom „Down sindrom centar“  iz Banja Luke pojašnjava da je ovaj centar ekspresivnu artterapiju i psihodramu uveo 2018.godine.

“Kada smo vidjeli efekat psihodrame, tada smo otvorili prvu školu glume za osobe sa Down sindromom. Uradili smo prvu predstavu “Mali princ” 2019. godine i nastavili. Druga predstava “Roko i Cicibela” je antistigmatska predstava koja je obišla Srbiju, Hrvatsku, Grčku, Češku, Poljsku, Austriju i evo nas danas u prelijepoj Tuzli”- rekao je Jelić. On podsjeća da je “Roko i Cicibela” istinska ljubavna priča, a koja za glumce ima veliki značaj.

“Tim hoćemo pokazati da je osnovni alat u našem centru ljubav. Ljubav je pokretač svega. Mi radimo sa populacijom na kojoj se diskriminacija vrši i prije nego se rodi, kada se u trudnoći ustanovi višak hromosoma, daje se nekome pravo da olduči da li da rodi ili ne. I kada se rode, te osobe obole od jedne najsloženije svjetske bolesti, a to je osjećaj odbačenosti”- naglašava Jelić i dodaje da nisu samo odbačene osobe sa Down sindromom već i njihove porodice.

Stoga, vrlo je bitna i uspostavljena saradnja tuzlanskog Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta sa Centrom.

“Radit ćemo vježbe, predavanja ali sprovoditi i ferijalnu praksu u tim institucijama. Sporazumi se ogledaju u tome da ćemo zajedno nastupati i sarađivati glede svih pitanja što se tiče osoba sa invaliditetom te rada na zajedničkim projektima u dogledno vrijeme”- kazala je Edina Šarić, profesorica na ovom fakultetu.

Osim toga, fakultet je potpisao i sporazum o saradnji sa Specijalnom bolnicom za hroničnu psihijatriju iz Modriče, a sve kako bi se pomoglo osoba sa smetnjama kojih više od 200 ima trenutno u pomenutoj bolnici. Jedna od metoda se pokazala veoma korisna.

“Jedna veoma razvijena metoda je radnookupaciona terapija. Pitamo kakve sklonosti pacijent ima, šta on voli, preporučimo likovnu, muzičkusekciju. Organizujemo takmičenjo, biramo najboljeg pjevača, pravimo filmske predstave”- pojasnila je dr. Mirjana Pejičić, specijalista psihijatrije u pomenutoj bolnici.

(Nataša Tadić)