Foto: BBC
Diljem svijeta znanstvenici rade na metodama presađivanja korala kako bi se grebeni oporavili brže i u većem opsegu nego prije. Ali kako se koralji suočavaju s egzistencijalnim prijetnjama, uključujući stalno povećanje intenziteta i trajanja morskih toplinskih valova, stručnjaci upozoravaju da ova rješenja moraju ići ruku pod ruku s djelovanjem na globalno zagrijavanje ako žele donijeti trajna poboljšanja.
Taryn Foster je znanstvenica za koralje sa sjedištem u Zapadnoj Australiji i izvršna direktorica tvrtke Coral Maker, koja proizvodi male kosture koralja na koje se pričvršćuju koralji uzgojeni u rasadniku. Na to ju je potaknulo masovno izbjeljivanje kojem je svjedočila dok je radila istraživanje za svoju doktorsku tezu o utjecaju klime na koraljne grebene.
“Proučavao sam ove velike grebene i vidio kako brzo izbjeljivanje uništava sustav grebena. U razdoblju od nekoliko tjedana tijekom jednog od događaja izbjeljivanja, vidjeli smo oko 90% smrtnosti koralja. I premišljala sam se želim li nastaviti pisati znanstveno-istraživačke radove ili se želim više uključiti u praktične , više rada temeljenog na rješenjima”- kazala je Foster.
Obnova koralja obično uključuje ručno presađivanje koralja uzgojenih u rasadniku na oštećeni greben pomoću pojedinačnih ronilaca, što je dugotrajan i naporan proces koji može biti skup i teško izvediv u velikim razmjerima. Foster je odlučila da je potreban novi pristup za povećanje sadnje koralja, uključujući lekcije iz proizvodnog poslovanja njezine obitelji, poput automatizacije i masovne proizvodnje.
“Razmišljala sam da možemo primijeniti neke od ovih tehnologija na obnovu koraljnih grebena. Postoji mnogo dijelova procesa koji se samo biraju i postavljaju, ponavljajući tipovi zadataka koji su idealno prilagođeni robotskoj automatizaciji”-ističe Foster.
Udružila se sa softverskom tvrtkom Autodesk, koja joj je pomogla implementirati automatizaciju i umjetnu inteligenciju u proces koji bi mogao proizvoditi kosture za koralje. Foster kaže da korištenje umjetne inteligencije za programiranje i pokretanje robotske strane operacije omogućuje veću fleksibilnost i točnost.
“Za razliku od standardnih unaprijed programiranih robotskih sustava, umjetna inteligencija može odgovoriti na varijabilnost u morfologiji koralja i prilagoditi pokrete robota u skladu s tim”, kaže Foster.
Kako bi stvorili koralje za sadnju, roboti rade zajedno s ljudima, pričvršćujući fragmente koralja uzgojene u rasadnicima na masovno proizvedene kosture koralja na pokretnoj traci. Materijal koji se koristi za kosture koralja je kamen ili cement; trenutno Coral Maker koristi reciklirani građevinski šut.
Više o ovoj temi u reportaži BBC.
(Balans/BBC)