Foto: Balans
Nakon dvije godine Univerzitetsko klinički centar Tuzla (UKC) u rad je pustio novi sistem za radioterapiju koji će konačno olakšatio liječenje pacijentima.
Maligna oboljenja sve su češća, posebno kada je u pitanju rak dojke, pričaju žene koje svake sedmice obilaze oboljele i operisane u bolnici.

“Sedmično nekada bude i do osam žena. Kada je u pitanju starosna dob, nekada je karcinom dojke bio vezan za žene u menopauzi, odnosno, preko 50 godina. Međutim, to sada nije pravilo, granica je sve niža i niža”- objašnjava Munevera Jahić, članica Udruženje žena Tuzle koja je i sama bila onkološki pacijent.
Već dvije godine oboljeli iz TK su morali ići primati radioterapiju u Sarajevo, Mostar i Zenicu, a što im je bio veliki problem.
“Bilo je žena koje su odustale, tijelo je odustalo. Borba sa tim odlascima još više otežava i ugrožava zdravlje koje je ionako narušeno. Naravno da je bilo onih koji su podlegli i nisu mogli dočekati te momente”- priča Denisa Avdić, članica Udruženje „Nijemi krik“ iz Kalesije.

Ona je, također, pacijent koji se sa zloćudnom bolešću bori već šest godina, a do sada je primala hemoterapije te se nada da neće doći do radioterapija.
Za oni koji hoće, šansa je nova oprema koja je danas puštena u rad, odnosno, linearni akcelerator, CT simulator, sistem za planiranje u radioterapiji i fantom.
“Mi smo u kontinuitetu obavljali edukaciju, odnosno, trening ljekara, medicinskih inžinjera i fizičara. Imamo spreman tim da prihvati sve pacijente koji su na čekanju”- izjavio je Hasan Osmić, šef Odjeljenja za radioterapiju UKC Tuzla. On je upozorio i na jednu bitnu činjenicu, odnosno, da pacijenti dolaze doktoru kad je već kasno.

“Ako govorimo o kretanjima u Evropi, nekih 30 % pacijenata dolazi sa uzanpredovalom bolešću, akod nas je takvih 80 %. Znači, mi trebamo puno više raditi prije radioterapije i prije dolaska u UKC sa tim pacijentima”- naglasio je doktor.

Podsjećamo, prije dvije godine istražni organi su zapečatili opremu za radioterapiju u UKC-u Tuzla. Iako je ubrzo Vlada TK iz budžeta izdvojila 10 miliona KM, nabavka aparata je postala agonija zbog žalbi na tenderima koji su bili bezuspješni. Prošle godine je Tužilaštvo TK otvorilo predmet protiv Denijala Tulumovića, bivšega direktora UKC-a Tuzla i Šefika Husića, pomoćnika direktora zbog sumnje na zloupotrebu položaja i pogodovanje jednom od dva ponuđača prilikom javne nabavke.

“Ne bih želio unaprijed govoriti o aktivnostima Tužilaštva. Još uvijek je to predmet određenih istražnih radnji. Ja nemam informacija i ne mogu govoriti konkretno i precizno”- kazao je Šekib Umihanić, direktor UKC-a Tuzla.

Od 1. prila 2022. godine do danas, UKC Tuzla je imao 1.407 onkoloških pacijenata. Koliko ih nije doživjelo novi aparat, podatak je koji nije za javnost.
“Imaju podaci zvanični, ali ja ne mogu istupiti sada sa njima zvanično jer oni su najvjerovatnije i zbog prirode bolesti nepovoljno završili, a ne samo zbog nesprovođenja radioterapije. Određen procenat, jest”- naglašava direktor. Oboljeli je najbitnije da konačno imaju šansu za liječenje u Tuzli.
“Mi smo sa nestrpljenjem čekale od prošle godine. Čak smo brojale i dane, mislile smo da će to biti 8. april kada će po ugovoru početi raditi aparat za zračenje kada je prošao tender, a nakon onih koji su padali”- rekla je Murisa Bričić, predsjednica Udruženja „Moja istina“ Gračanica.

Za sada UKC ima 110 pacijenata koji su ranije upućeni u druge gradove na liječenje i čije se terapije neće prekidati. Svi novi slučajevi od petka su spremni za liječenje u dvije smjene. Za početak, na najsavremenijoj opremi terapiju će dnevno primati najmanje pet pacijenata, a postepeno će se taj broj povećavati.
(Nataša Tadić)