Foto: Adis Srabović
Kicelj je brdo i naselje unutar Grada Tuzle i prirodna je baština ruralnog dijela općine Tuzle. Pod zaštitom je države. Okružuju ga Tušanj i Dragodol, Rovine, Kojšino, Borić, Slatina i Džafer mahala.
U prošlosti je do polovice 20. stoljeća top s Kicelja označavao vrijeme iftara i 2014. godine vraćena je tradicija i od tada top opet označava početak ramazana.
Sa Kicelja kao vidikovca, pruža se panormaski pogled na Tuzlu.
Do vidikovca su postavljeni putokazi, a na samom Kicelju se nalazi tabla koja označava arheološki lokalitet – ranosrednjevijekovne nekropole Kicelj. Pored toga, na platou je postavljeno i 3D srce sa LED osvjetljenjem.
Riječ Kicelj znači brdo, ali je kod Tuzlaka Kicelj uvijek bio naziv za okruglo uzvišenje iznad ulice Šesta bosanska, gdje su se pravili izleti i igrala djeca.Na tom lokalitetu, 2006. godine, pronađena su dva kompletna i tri nekompletna skeleta.
Godinu poslije, arheolozi su nastavili iskopavanja i pronašli još skeleta te ostatke stambenog, odnosno, zemunice ranih Slavena Pretpostavlja se da brdo Kicelj krije ostatke prvih naselja ranih Slavena.
Pretpostavlja se da je vremenski period između nekropola i naselja koje je vjerovatno bilo seoskog, raštrkanog tipa, oko 300 godina. Pronađeni skeleti, govore da se posmrtni ostaci tadašnjih stanovnika ovog područja ukopavali pojedinačno, na vjerovatno porodične parcele.
Uz skelete su otkrivene su i bakarne naušnice i željezna kopča. Naušnice pripadaju dalmatinsko-hrvatskoj kulturnoj grupi. Pretpostavlja se da su na ovoj nekropoli sahranjeni stanovnici srednjovjekovnog grada Soli, koji su se nalazili u podnožju brda Kicelj.
(Balans)