• tik tok

(FOTO) Mrtvare iz Srebrenice: Otisak vremena i staze kojom su ubijeni koračali

Jul 2, 2024

Foto: Balans

U Bosanskom kulturnom centru u Tuzli sinoće je otvorena izložba “Mrtvare” autora fotografa Armina Durguta čime je započeo desetodnevni program posvećen sjećanju na genocid u Srebrenici.

Izložba je zajednički projekat Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari i poznatog  fotografa Armina Durguta, koja je prvi put postavljena u Tuzli. Faruk Ibrahimović, istaknuti fotograf iz Tuzle podsjetio je na važnost dokumentarne fotografije koja je odigrala je posebnu ulogu u ratu i poslijeratnom periodu, praveći vječni zapis o stvarnoj osobi, predmetu i događaju na istinit i objektivan način.

“Ova izložba je potresan dokument ljudske sudbine, jednog vremena koje treba da se pamti, posebno patnji sa kojima se suočavalo stanovništvo bosanskog srednjeg Podrinja. Izložba je i opomena da se nikome i nikada ne dogodi ovo što su Srebreničani prepatili. Među nama, fotografima, postoji izreka da fotografija govori više od hiljadu riječi. Nadati da će izložba posjetiti krajeve koji, još uvijek, malo ili ništa ne znaju o stradanju nevinih ljudi”- poručio je Ibrahimović.

Na fotografijama je prikazana obuća pronađena na trasi puta kojom se kretala kolona Marša smrti u julu 1995. godine i u skloništima u kojima su se skrivali preživjeli Srebreničani. Od 2019. godine tim Memorijalnog centra Srebrenica prikuplja predmete koji su pripadali žrtvama genocida u Srebrenici. Među najčešće pronađenim predmetima na lokacijama skrivanja Bošnjaka su cipele. Svakako da posebno mjesto među njima zauzimaju „mrtvare“. To je obuća koja je u enklavu putem konvoja humanitarne pomoći dolazila u Srebrenicu. Naziv „mrtvare“ dobile su po priči da su se ljudi koji su umirali na Zapadu sahranjivali u toj obući. Nakon što se priča proširila po gradu, od tada su ih svi tako zvali. Svako ko je preživio opsadu Srebrenice na pomen tog imena, zna o čemu se radi.

Armin Durgut, koji je rođen u Zenici svega nekoliko mjeseci prije srebreničkog genocida, ranije je kazao da su mu ove cipele bile fotografski zanimljive, a pogotovo njihov oblik, te kao otisak vremena nakon genocida s obzirom da su stajale na stazama “Marša smrti” i u masovnim grobnicama.

“Taj otisak vremena na njima je meni bio grafički zanimljiv. Zbog toga sam odlučio da ih snimim i da baš posvetim jednu seriju radova tim cipelama “mrtvarama”. Sve su fotografije jednako interesantne, ali ima nekoliko dječijih koje dodatno strašno izledaju”- kazao je autor.

Fotografije su, prema Durgutu, snimane na način da se na obući mogu vidjeti popravke selotejpom ili prošivanjem sa šatorskim platnom, ali zbog perspektive iz koje su cipele snimane, mogu se vidjeti i njihove različite veličine, pa su baš posebno uočljive one dječije.

Izložba je postavljena u Galeriji Bosanskog kulturnog centra u Tuzli, a moći će se pogledati tokom održavanja Manifestacije Dana sjećanja na genocid u Srebrenici, koja se u Tuzli održava od 1. do. 10. jula 2024. godine. Manifestaciju zajednički organizuju  Bosanski kulturni centar TK, Medžlis Islamske zajednice Tuzla, Institut za društvena i religijska istraživanja Tuzla, JU Specijalna biblioteka Behram beg, Udruženje građana “Prosvjetitelj” i Neformalna grupa građana „8372 za Srebrenicu“, uz podršku Muftijstva tuzlanskog, Grada Tuzle i Vlade Tuzlanskog kantona.

Slijedeći događaj u okviru manifestacije je promocije knjige “A bili su samo djeca”, autora Husejina Omerovića. Koja će biti održana u Plavoj sali BKC Tuzla 3. jula u 18.30 sati.

(Balans/BKC Tuzla)