• tik tok

(FOTO) Istraživači proučavaju Ozren: Zajedno za zaštitu i očuvanje prirode

Aug 12, 2023

Foto: Facebook

Više od 30 istraživača učestvuje u naučno- istraživačkom kampu na Ozrenu kojeg organizuje Udruženje građana “Fojničan” iz Maglaja. Floru i faunu ove planine proučavaju istraživači iz Sjeverne Makedonije, Srbije, Crne Gore, Hrvatske, Slovenije i Poljske.

Istraživači evidentiraju floru i faunu s posebnim fokusom na biljke, gljive, šišmiše, ptice, vodozemce, gmizavce i insekte. Udruženje ” Fojničan” Maglaj, Mreža za zaštitu prirode u BiH i lokalne organizacije civilnog društva iz Petrova i Doboja, započele su istraživanje biološke raznolikosti planine Ozren, uključujući i pećinski kompleks Megara koji se nalazi na samoj entitetskoj liniji između Maglaja i Doboja. U okviru naučno-istraživačkog kampa od 9. do 13. augusta 2023. godine, eksperti iz istražuju jednistveno područja koje se proteže kroz čak sedam jedinica lokalne samouprave u Republici Srpskoj i Federaciji BiH, pojašnjavaju organizatori istraživanja.  

“Svrha istraživanja je pružiti relevantne i pouzdane informacije o biološkoj raznolikosti koje će poslužiti kao temelj za trajnu zaštitu i održivo upravljanje prirodnim resursima planine Ozren. Podsjećamo da je tokom prošlogodišnjeg istraživanja pećine Mokra Megara pronađen i po prvi puta fotografiran endemski kukac Maglajski golemaš (Duvalius maglajensis). U pećini su otkriveni i drugi nalazi faune za koje vjerujemo da će ovogodišnji kamp potvrditi da se radi o novim vrstama. Speleološka i biološka istraživanja imaju ključnu ulogu u prikupljanju relevantnih argumenata za proglašenje Mokre Megare u zaštićeno područje prirode, za što je Općinsko vijeće Maglaj dalo suglasnost prošle godine. Nadamo se da će ovogodišnji nalazi ubrzati proceduru zaštite u Zeničko-dobojskom kantonu”- kazali su iz  Udruženja “Fojničani”.

Uz Mokru Megaru, eksperti istražuju još tri speleološka objekta, a među njima i Veliki Ponor. Ovogodišnje istraživanje prošireno je na na cjelokupnu planinu Ozren, koja je prema prostornom planu Republike Srpske, predviđena za zaštitu u rangu nacionalnog parka.

“Poseban naglasak će biti stavljen na vodotoke, koji predstavljaju iznimno važan aspekt i jednu od najvećih prirodnih vrijednosti ovog područja. Osim po prirodi, Ozren je poznat i po svome kulturno istorijskom bogatstvu. Tako je tokom prošlogodišnjeg kampa, otkriveno praistorijsko naselje staro 3000 godina, koje do sada nije bilo dokumentirano u naučnoj literaturi. Ovaj dokaz o višemilenijskom kontinuitetu života na Ozrenu je zasigurno još jedan snažan argument za zaštitu ovog područja. Stoga će svi prikupljeni podaci biti dostavljeni i Republički zavod za zaštitu kulturno- istorijskog i prirodnog naslijeđa republike Srpske, koji je u konačnici i nadležan za provođenje postupka zaštite”- ističu organizatori kampa.

Učesnici kampa su smješteni u bazi paraglajding kluba Baza ParaGhost-Staro Nasleđe u naselju Okolišta, ima višestruki značaj jer osim naučno-istraživačkog segmenta pruža podršku razvoju eko-turizma te promovira međuetničku, međuentitetsku i regionalnu saradnju. Ovakvi događaji zasigurno doprinose transformaciji ratnih linija, koje su nekad dijelile zajednice, u zelene ekološko-turističke rute koje će povezivati sve ljude i narode na unapređenju lokalnog razvoja, očuvanju trajnog mira i stvaranju održive budućnost za generacije koje dolaze, poručuje “Fojničan”.

(Balans/ UG Fojničani)