Foto: Balans
Tačno prije godinu dana nermin Sulejmanović je brutalno ubio Nizamu Hećimović u Gradačcu, a ove tužne godišnjice, danas su se prisjetila nekoliciina građanki i građana Gradačca.
Podsjećamo, Nizamu Hećimović brutalno je pretukao, ubio i sve to prenosio na društvenim mrežama njen nevjenčani suprug Nermin Sulejmanović. On je isti dan ubio i oca i sina Denisa i Čengiza Ondera te ranio još dvije osobe. Na kraju je izvršio samoubistvo na obližnjoj napuštenoj farmi nakon što ga je policija opkolila.
Nizamina tetka Zijada Pamuković te članovi Neformalne grupe građanki i građana Gradačca, jutros su posjetili Nizamin grob te položili cvijeće.
„Nasilje se mora zaustaviti, ženama se mora pomoći. Da se nijednoj ženi ne desi ovo što se desilo Nizami. Poručujem svima i tražim od svih pomoć i da nas podrže u ovoj našoj borbi- kazala je Nizamina tetka.
Iz Neformalne grupe građanki i građani koja je veoma aktivno radila na prevenciji nasilja u posljendjoj godini dana, nisu zadovoljni pomacima. Stoga, da bi još jednom skrenuli pažnju na femicid i druge oblike nasilja, postavili su instalaciju sa imenima žrtava stradalih poslije Nizame. Između ostalih, tu je i ime Amre Kahrimanović koju je ubio policijski službenik Elvis Ćustendil. On je osuđen na kaznu zatvora od 25 godina što je još više razočaralo njenog brata Nedžada Kahrimanovića koji je danas obišao Nizamin mezar i položio cvijeće.
„Naravno da to nama nije ništa. Bila bi makar mrva satisfakcije da je čovjek, koji je na takav brutalan način likvidirao moju sestru, dobio, a trebao je da dobije, 40 godina“- izjavio je Kahrimanović.
Je li došlo do bilo kakvih promjena poslije Nizame, Amre i svih drugih žrtava femicida i nasilja?
„Ništa nije poduzeto radikalno, policija nije uradila ništa radikalno. Oni su dokazali da nisu krivi, da nema propusta u radu. Sve je dokazano, sve je u redu, po papirima je sve u redu. Mi kao obični građani, vidimo da nešto ne štima“- rekao je Miralem Topalović, član grupe.
Da bi do promjena došlo, trebao je interes i angažman nadležnih institucija, ali on je izostao.
„Nisu imali interesovanja oni resori koji su trebali provesti hitne mjere kada je u pitanju ova problematika. Nažalost, kada smo razmišljali, nismo mogli da ne obilježimo godišnjicu. Ovo je bolan datum za Gradačac. Zajedno trebamo biti u teškim okolnostima“- kazala je Nerma Šarić, također, članica pomenute grupe. Ona je naglasila da, ako je ikakvih pomaka bilo, oni su se desili zahvaljujući angažmanu nevladinog sektora.
„Razočarani smo što slučaj Nizame Hećimović nije pokazao ozbiljnost i nije osvijestio one koje je trebalo. Pomaka ima, ali ono što ja znam, svi pomaci su se desili zahvaljujući angažmanu formalnih i neformalnih grupa u TK i šire“- zaključila je ova aktivistica.
Neformalna grupa građanki i građana je do sada uradila 18 edukacija u mjesnim zajednicama kako bi se žene osnažile i informisale da prijave nasilje pa i preko plavog telefona gdje žene mogu anonimno prijaviti nasilje.
„Znači, nazoveš anonimno, ne moraš se ni predstavljati, ni ime, ni ko si ni šta si. Kaže da te tuče muž, zlostavlja svekarv, drugarica…Samo da se zna ta osoba izboriti bez psihologa i bez psihijatra. Stručna sooba telefonski uputi i osvjesti i uputi tu osobu da li će ona sama prijaviti nasilje i da sam nađe svoj put“- rekla je Azra Suljić iz navedene grupe.
Također, u Gračanici su obezbjeđeni sandučići u koje svoje prijave mogu anonimno ostaviti žrtve nasilje. Ukolo smognu snage da to prije i ako to uopšte žele.
(Nataša Tadić)