Foto: Balans
Na Vršanima na domak Tuzle održava se 16. Etno likovna kolonija Vršani na kojoj učestvuju umjetnici iz cijele BiH. Osim što promoviše povijesnu i kulturnu baštinu, ova kolonija edukuje i mlađe generacije.
Umjetnici iz cijele BiH rado se odazovu svake godine na poziv organizatora te u prelijepom ambijentu Vršana iznad Tuzle, stvaraju umjetnička djela.
“Ovdje sam već 15. put. Nisam bio na samo jednoj likovnoj koloniji. Iz godine u godinu, Fikret Jahić je uradio ogroman posao i svaka pokazuje prosperitet i ljepote. Sve je uspješnija i sve bolja”- mišljenja je Adil Mešanović, slikar iz Kalesije
Među ovogodišnjim učesnicima je i Elvira Pekić Cvolić iz Brčkog, slikarica, pjesnikinja i muzičarka koja svira saz.
“Kolonija je specifična po tome što ja i radim, što je tema mog života. Pišem o mojoj Bosni, o našim bosanskim vrijednostima, starinama kojima ne damo da se zaborave. To ističemo kroz naša djela. U oloniji Vršani ja nađem sebe”- kaže obva umjetnica. Onda naglašava da su najčešći motivi stare bosanske kuće, parče zida kuće, džezve, nošnje, ćilimi.
“Mene najviše boli kada vidim da je neko porušio staru kuću da bi izgradio nešto novo, da bi nekog oduševio. A u biti, samo je pomjeri, ostavi je, iznjeguj je. Mi bar to radimo na djelima, da li na platnu, da li u pisanoj riječi, da li kroz pjesmu”- objašnjava.
Firket Jahić, slikar i organizator kolonije je ponosan na ono po čemu je poznata njegova kolonija.
“Jedini cilj nam je afirmacija države BiH, meni nama jedine BiH. To nam je prvenstveni cilj. Iz BiH prikazujemo sve ono što govori o lijepim vremenima u Bosni, našim raritetima, starinama, prirodama”- priča nama. I za ovaj kulturni događaj čulo se van granica BiH.
“Prije svega, nema nijedne kolonije koja je napravila prezentaciju u SAD-u, da je inicirala tamo obilježavanje Dana nezavisnosti i Dana državnosti sa našom dijasporom”- naglašava. Inače, kolonija stavlja akcenat na mlade jer već 15 godina Jahić vodi i školu slikanja, a svojim polaznicima pokušava utisnuti duh očuvanja baštine.
“Već duže vrijeme idem, skoro godinu dana. Najviše volim slikati gradove, prirodu. Baš volim slikati. I moj djed je bio slikar. Stvari kojih više nema,nama to mnogo znači jer to više nije u upotrebi. To se treba njegovati kroz generacije. Da iduće generacije vide kako je to izgledalo, treba njegovati kulturu i prožimati, iz godine u godinu, sve više”- rekla je Ines Ibrahimović, jedna od polaznica škole.
Ta edukacija mladih ovu koloniju i čini posebnom, smatraju stariji umjetnici.
“Pokretanje mladih da se bave umjetnošću je izuzetno dobra stvar iz prostog razloga što imamo i te škole koje su u Tuzli prisutne. Mislim da je Tuzla po tome i specifična jer imamo nekoliko škola za obrazovanje mladih umjetnika”- smatra Fikret Ibričić, slikar iz Tuzle.
Kolonija se smatra promotorom kulturne baštine grada Tuzle te ima podršku od lokalne zajednice.
“Grad bez kulture,država bez kulture, nisu ni grad ni država. Veoma je bitno da podržavamo kulturne manifestacije. Još je bitnije da, kroz tu našu pdoršku, uključujemo mlade u sektor kulture. Dajemo im mogućnost da izađu među građane, pokažu talente i budu prepoznati”- naglašava Zijad Lugavić, gradonačelnik Tuzle.
Osim tog kulturnog aspekta, kolonija na Vršanima promoviše planinarenje, druženje i prirodne ljepote.
(Nataša Tadić)