Foto: Balans
Tuzla je danas obilježila Drugi oktobar, Dan oslobođenja grada u Drugom svjetskom ratu. Brojne delegacije i građani danas su položili cvijeće i odali počast braniocima Tuzle i Bosne i Hercegovine, kao i civilnim žrtvama rata, na spomenicima na Slanoj Banji.
Kada su tokom Drugog svjetskog rata 2. oktobra 1943. godine partizanske jednice oslobodile Tuzlu od okupatora, Tuzla je bila najveći oslobođeni grad u Jugoslaviji i okupiranoj Europi. I nakon 81 godinu poslije, Tuzla brani vrijednosti antifašizma.
“Veoma je bitno da mi baštinimo ovakve dane, ovakve manifestacije, spomeničku kulturu iz razloga što svi mi dugujemo lokalpatriotama i čestitim ljudima koji su branili i odbranili BiH. Tuzla je, siguran sam, jedini model za bolji i prosperitetniji nastavak izgradnje naše BiH jer jedino na osnovama antifašizma, zajedničkog života, bogastva različitosti, ljubavlju prema svima, bez obzira koliko bili različiti od nas, moguće je graditi državu BiH”- poručio je Zijad Lugavić, gradonačelnik Tuzle.
Njegovanje tradicije antifašizma i javno obilježavanje ovog datuma bitno je da Tuzlu, ali ne i za nacionaliste, rečeno je.
“Tuzla je jedina u BiH koja nije odustala od svečanog obilježavanja datuma oslobođenja iz Drugog svjetskog rata. Svi ostalo gradovi su se opametili, demokratizovali, zaboravili antifašizam. Neki ga se i otvoreno stide, a mnogi ga i opovrgavaju. Tuzla ne posustaje”- rekao je Zlatko Dukić, predsjednik SUBNOR-a TK.
Sve veće ofanzive bile su u BiH, najsigurniji štab i partizanske jedinice bili u BiH, pdosjeća Vehid Šehić iz Foruma građana Tuzle. U oba rata i BiH i Tuzla su stradali.
“Fašizam je mutirao na raznorazne načine, a iza toga se kriju oni koji nikada nisu prihvatili ideje ravnopravnosti, etničke tolerancije, zajedničkog života. Mi živimo u nekom vremenu podjela”- podsjeća Šehić na aktuelnu sitaciju u BiH te dodaje da je bitno prenositi abtifašističke ideje usmenim putem mlađim generacijama.
Na svečanoj sjednici Gradskog vijeća dodijeljene su zahvalnice i lente, a počasnim građaninom je proglašen Nenad Čanak koji je prije skoro 30 godina, u najtežim vremenima, iz Srbije došao posjetiti Tuzlu.
“Ono što sam ovdje čuo prije 29 godina i 11 mjeseci, glasilo je: Bosna se najbolje brani na tuzlanski način. Taj tuzlanski način je upravo ono što mi u Vojvodini zovemo „vojvođanski način“, što u Istiri zovemo „istarski način“, a to je ljudski način. Ljudi koji se razumiju. Zbog toga mi je beskrajno drago ako su me Tuzlaci prepoznali kao svog”- izjavio je Čanak.
U posljednjem ratu, od 1992-1995 godine, građani Tuzle nisu se nacionalno podijelili i to treba čuvati, poručeno je danas.
“Smatram da Tuzla treba biti primjer mnogim sredinama u BiH jer samo tako se možemo vratiti onim vrijednostima koje želimo u cijeloj BiH. Da se svi osjećamo svako na svome, svi dobro došli na svakom pedlju BiH kao što se ovdje u Tuzli svi osjećamo kao da smo odavdje i kao da smo ovdje rođeni”- smatra Nermin Nikšić, premijer FBIH.
Za poklon građanima na ovaj veliki dan, Grad Tuzla je organizovao koncert Halida Bešlića na Trgu slobode koji počinje večeras u 20.00 sati.
(Nataša Tadić)