Foto: Printscreen
U 22 evropske zemlje jučer je započela nova zdravstvena kampanja kako bi se podigla svijest o funkcionalnoj boli u trbuhu kod djece, temi koja je vodeći uzrok izostanaka djece iz škole, u cijelom svijetu. Shvatajući važnost ovog problema pokrenut je niz aktivnosti, kao i međunarodni projekat, koji je zvanično započeo.
Projekat implementira Evropsko društvo za pedijatrijsku gastroenterologiju, hepatologiju i ishranu (ESPGHAN), u saradnji sa društvima za opću pedijatriju i nacionalnim društvima za pedijatrijsku gastroenterologiju, hepatologiju i ishranu. Koordinator projekta za BiH je prof.dr. Amela Selimović, koja je danas u Tuzli govorila o samoj kampanji, ali i važnosti ove teme i za roditelje, ali i za pedijatre, koji se svakodnevno susreću sa ovim problemom u svojoj praksi.
«Ova kampanja se otvara istovremeno u 22 zemlje Evrope, a sa ciljem podizanje svijesti javnosti o postojanju ovog problema. 10 – 20% djece širom svijeta boluje od funkcionalne boli u trbuhu. Naš cilj je da kroz kampanju prikažemo šta je to funkcionalna bol, kako postaviti dijagnozu i kako najbolje pomoći. Najvažnije je istaći da se ovdje ne radi o organskoj bolesti, već o specifičnom psihičkom stanju. Roditelji često imaju dilemu da djeca izmišljaju tu bol, jer se ona javlja u nekim stresnim situacijama. Ta bol je realna i potrebno je riješiti psihološkom podrškom i takvim pravilnim pristupom 80% djece može biti bez simptoma» – istakla je profesorica Selimović.
Udruženje pedijatara BiH izabrano je kao partner za ovaj međunarodni projekat, koji je jučer zvanično započeo u Tuzli. U ime Udruženja pedijatara BiH, prisutnima se obratila prof.dr. Fahrija Skokić, istakavši veliki značaj ove teme i podizanja svijesti o funkcionalnom bolu u trbuhu, kako bi se smanjio pritisak na medicinske ustanove, ali i kako bi se roditeljima dale osnovne smjernice kada se susretnu sa ovim problemom.
«Bol u trbuhu je dobroćudan, ali prilično uporan. Za roditelje je on uvijek jako zabrinjavajući, a za profesionalce stvara veliku dilemu da li dijete izložiti invazivnim dijagnostičkim procedurama ili ne. Podizanjem svijesti, edukacijom i samih roditelja, ali i zdravstvenih radnika, postići ćemo mnogo. Veoma smo ponosni što je Udruženje pedijatara BiH izabrano kao međunarodni partner i što je prepoznato kao kvalitetno strukovno udruženje, koje će na pravi način implementirati projekt sa internacionalnim partnerima» – istakla je profesorica Skokić.
Tokom naredna tri mjeseca Udruženje pedijatara je najavilo niz promotivnih kampanja, medijskih nastupa i direktnog kontakta sa roditeljima, raditi na informisanju građana, ali i medicinskih radnika sa osnovnim karakteristikama ovog problema i kvalitetnom pristupu ovoj dijagnozi kod djece.
(Barbara Pavljašević)