Uprava rudnika “Kreka” danas je negirala da ovaj rudnik ide u stečaj, tvrdeći da nije dobila o tome nikakvu obavijest od “Elektroprivrede”. Ispred zgrade direkcije rudnika su se okupili rudari i sindikati koji su poručili da neće dozvoliti da rudnik ode u stečaj.
Rudnik uglja “Kreka” nikada nisu bili u težoj situaciji sa dugom od 420 miliona KM. No, o stečaju nema priče, tvrdi Uprava.
“Rudnik uglja “Kreka” posljednjih pet godina bilježi konstantan pad proizvodnje. Tako smo 2018.godine proizveli 2 miliona tona uglja, a 2022. proizveli 1,1 milion. Bilježeni su historijski minimumi čime se ozbiljno i opasno ugrožavao rad kapaciteta za proizvodnju električne energrije. Ovakav pad u prozvodnji je posljedica, između ostalog, značajnog smanjenja produktivnosti po radniku”- rekao je Hasan Bleković, direktor Rudnika.
Ko je odgovoran za to? Uprava, sindikat, radnici?
“Ne smijem globalizovati. Radna disciplina je niska. Preduzeće “Elektroprivreda” je uložila 96 miliona KM u pomoćnu mehanizaciju, a neadekvatnim održavanjem te mehanizacije, non stop je u kvaru i ne ispunjava svoje zadatke. Mi smo primorani iznajmljivati mehanizaciju od trećih lica. Pozivamo sindikat da zajedno apelujemo prema radnicima za jače angažovanje i podizanje tehnološke discipline”- izjavio je Adil Bašić, prokurista Kreke.
Sindikati i rudari koji su ispred direkcije Kreke čekali završetak konferencije za medije Uprave Kreke, kazali su da je Elektroprivreda BIH, 2. februara tražila saglasnost Vlade FBIH na otvaranje predstečajnog postupka u rudnicima Zenica i Kreka, te da takva odluka ne smije i neće biti donesena.
“Stečaj neće biti pokrenut, zato što mi to ne damo. Svi rudnici u FBiH su uz Kreku i Zenicu. Ako bilo ko šta pokuša, a mi izgubimo posao, izgubimo egzistenciju, šta će nam život. Je li tako komorati? Tako je!” – kazao je Zuhdija Tokić, predsjednik Sindikata Rudnika Kreka.
Ukoliko stečaj, ipak, bude pokrenut rudari najavljuju borbu kroz proteste.
“Ako bude ta odluka potvrđena, javnost u BiH će ponovo vidjeti jedan nevjerovatan nivo jedinstva radnika u rudarstvu u Federaciji BiH” – kazao je Sinan Husić predsjednik Sindikata rudara rudnika u FBiH.
Navode o radnoj nedisciplini rudari odbacuju.
“Ja odgovorno tvrdim da samo još u rudnicima postoji poluvojnička disciplina. Ne postoji niti jedan radnik koji dođe na svoje radno mjesto, a da ne ispuni ono što poslodavac od njega traži” – kazao je Senad Sejdić iz Sindikata Rudnika Mramor.
“Ja radim u jami dvadeset godina, dajemo svoj maksimum, a nemamo s čime raditi. Ako stvore uslove, neka kažu kakvu hoće proizvodnju” – kazao je rudar iz Mramora Samed Muminović.
“Na kopu Šikulje je mehanizacija nikakva, uvode se treća lica i firme, daju im se velike pare, umjesto da se uloži u našu mehanizaciju i da naši ljudi rade te poslove. To bi bilo najefikasnije” – istakao je Enes Đulić, bagerista na kopu Šikulje.
Zuhdija Tokić je još jednom jasan bio, stečaj za rudare nije opcija.
“Gospodo uvodite stečaje u svoje slastičarne i kompanije gdje imate većinski udio kapitala, u rudnike nećete nikada uvesti stečaj” – zaključio je Tokić u emotivnom istupu pred stotinjak okupljenih sindikalaca i rudara.
(Balans)