Projekat “Zapošljavaj, poboljšavaj” ima cilj unaprijediti položaj žena žrtava nasilja i ekonomski ih osnažiti. Projekat realizira Udruženje građana “Vive Žene” Tuzla, a finansira Evropska unija kroz program “Sprovođenje normi, mijenjanje stavova” od strane UN Women.
Sa ženama se radi na pružanju psihosocijalne podrške već duže od godinu dana, ali rade se i edukacije koje pomažu u njihovom zapošljavanju i samozapošljavanju.
“Kroz naše susrete i module kroz koje sam prošla, sam naučila jako mnogo. Uznapredovala sam psihološki, osnažila se i kroz ove sastanke i druženja sam dobila ideju kako da pokrenem mini biznis plan. Jako mi je značila ova grupa u kojoj sam upoznala mnogo žena, koje su bile iste ili slične situacije kao ja”-rekla je Mediha Prodanović, jedna od korisnica.
Ne mogu vam objasniti koliko je meni bio važan ovaj projekat, kaže Hanka Kovačević, također, korisnica.
” Posebno sam sretna što je organizacija Udruženje građana “Vive Žene” Tuzla prepoznala žrtve nasilja. Zahvaljujući upravo njima i ja sam osposobljena da u budućnosti mogu krenuti naprijed”- dodala je Kovačević.
Safija Hasimbegović je u “Vive Žene” prvi put došla prije četiri godine kao žrtva nasilja u porodici.
” Bila sam u jakom lošem stanju. Ovdje sam dobila psihosocijalnu podršku, osnažila sam se i stala na svoje noge. Učinili su sve za nas, a posebno sam zahvalna na ekonomskom osnaživaju gdje smo naučili puno toga”- ispričala je Hasimbegović.
Ovaj projekat započeo je u septembru 2021. godine i aktivnosti su vođene na tri polja, izjavila je Anamarija Divković iz UG “Vive Žene” Tuzla.
“Radili smo sa ženama žrtvama nasilja kroz redovne psihosocijalne susrete i treninge o mekim i tvrdim vještinama. Pored toga, radili smo sa institucijama na kreiranju police paper-a, koji će, nadamo se, omogućiti jedan sistemski način rješavanja problema ekonomske ovisnosti žena žrtava nasilja. Da bismo došli do pomenutog police paper-a uradili smo dvije analize, koje smo realizirali skupa sa našim konsultantima. Također, održali smo brojne sastanke sa predstavnicima privrede. Treći aspekat ovog projekta jeste da se podigne svijest o ovom problemu. Stoga smo kreirali ovu kampanju gdje smo putem društevnih mreža i tradicionalnih medija zapravo pokazali problematiku, te pokušali skrenuti pažnju na važnost zapošljavanja žena žrtava nasilja”- izjavila je Divković.
Inače,pomenuto udruženje jednu od pet sigurnih kuća u BiH u kojoj utočište i pomoć nađu brojne zlostavaljane žene i djeca.
(Balans)