Na površinu jezera Modrac kod Lukavca poslije svake kiše ispliva smeće koje dođe sa svih strana. Članovi Sportskog ribolovnog društva “Smuđ” Lukavac četiri puta godišnje organizuju akcije čišćenja jezera zajedno sa roniocima i članovima Eko ronilačke grupe invalida iz Lukavca.
“Veliki doprinos čišćenju daju ribari, posebno na obali Bokavića gdje imaju vikendice. Očiste kompletnu obalu tu. Mi smo njima i kontejner postavili , zajedno sa roniocima, a taj kontejner se odvozi svaki mjesec. Mi smo oko čitavog jezera postavili table na kojima piše da je zabranjeno bacanje smeća i upozorenje da se čuva ova naša ljepota”- priča nam Sead Muminović iz Udruženja “Smuđ” iz Lukavca. On ističe da je ekološka svijest proradila u velikoj mjeri. Međutim, smeće trenutno pluta jezerom Modrac.
“To smeće dolazi sa deponije iz Kalesije preko rijeke Spreče. Dolazi rijekom Turijom u koju se baca sav poljoprivredni otpad kao što je klasura, sve što očiste na njivama, bace u rijeku koja to donese u jezero. Mi smo nemoćni da bilo šta uradimo. Predlagali smo da se postave mreže na ulaze u jezero od rijeka Spreče i Turije. Međutim, to bi zahtjevalo dva radna mjesta, svakodnevno čišćenje. Čim se spomenu radna mjesta i finansije, svi odustanu”- kaže Muminović. On naglašava da udruženje i ribari čine sve da sačuvaju jezero, pa su pomladili riblji fond uz pomoć privrednih subjekata i lokalne zajednice. Nažalost, za smeće, ovo udruženje sa 1.000 članova, nema rješenja.
“Ne postoji zainteresovanost društvenih i političkih zajednica da se to riješi. Veliki problem je što jezero pripada trima opštinama, a najveći zagađivač je četvrta, Banovići, koja nema dodira sa jezerom. Sva rudnička jalovina odatle rijekama dođe u jezero”- kaže on. Muminović naglašava da riba, ipak, nije zagađena jer je, kao očišćena, analizirana u akreditovanoj instituciji gdje je rečeno da je meso ribe zdravo za konzumiranje. Jezero je privlačno za ribare iz cijele BiH ali i puno šire, dolaze namjenski i pecaju. Uglavnom su sada tu domaći ribolovci koji su ogorčeni zbog smeća kojeg donose rijeke, ali ostavljaju i nedogovorni pojedinci na obali.
“Hajde što flaša pluta vodom, ali kada sam vidio frižider, zlo mi je došlo”- kaže nam jedan. Drugi dodaje da ne treba ni ta flaša da bude u jezeru. Kažu da su više puta čistili, ali da jednostavno, nema svrhe jer se smeće pojavljuje i dalje na površini vode, ali i na obali oko Modraca. Ipak, poručuju, neće odustati od jezera i uživanja u njegovim ljepotama.
(Nataša Tadić)