Foto: Balans
Šestu godinu zaredom, u Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari dodijeljena je novinarska nagrada „Nino Ćatić”.
Konkurs za dodjelu novinarske nagrade „Nino Ćatić“ kao i prethodnih godina objavljen je u pet kategorija. Ovogodišnja tema bila je “Genocid u Srebrenici: 30 godina poslije. Suočavanje sa istinom!
Šesta dodjela novinarske nagrade “Nino Ćatić” održana je, u sklopu 30. godišnjice obilježavanja genocida u Srebrenici.
Udruženje „Biti novinar” iza kojeg stoje Emina Hodžić i Dino Durmić, novinari Federalne televizije, i ove godine, šesti put, organiziralo je dodjelu nagrade posvećenu novinaru Nihadu Nini Ćatiću, koji se 10. jula 1995. posljednji put javio iz Srebrenice u program Radio-televizije Bosne i Hercegovine.
Nagrada je dodijeljena u pet kategorija: radijski izvještaj, televizijski prilog, pisani tekst, fotografija i blog/vlog.
Nagradu za najbolji radijski izvještaj dobio je Nijaz Memić sa BH Radija 1 i to za rad “Radio dokument Majka Saliha“.
Najbolji televizijski prilog, po ocjeni žirija, je rad „364 dana Srebrenice“ Harisa Domazeta, novinara TRT Balkan.
U konkurenciji pisanog teksta/weba najbolja je bila Aida Trepanić Hebib, novinarka BIRN-a BiH/Detektora i to za rad „Može li uspjeti srebrenički pokušaj uklanjanja negiranja genocida na mrežama“.
Ivan Mandić dobio je nagradu za najbolju fotografiju pod nazivom „Sjećanje u tišini“.
Pobjednica u kategoriji bloga/vloga je Aida Kauković i to za rad „Ramazan u Potočarima: nekad i sad“.
Dodijeljene su i dvije specijalne nagrade za doprinos u očuvanju istine o genocidu u Srebrenici Kasimu Softiću, glavnom uredniku BIR Televizije i Ajši Hafizović-Hadžimešić, novinarki Preporoda.
Također, posthumno je dodijeljena nagrada producentu Federalne televizije Denijalu Smailbegoviću.
Članovi žirija koji su ove godine odlučivali o nagradama su: Marko Divković, Marinko Sekulić, prof. Šaćir Filandra, hrvatski urednik i novinar Denis Latin, prof. Sanjin Kodrić i crnogorsko-bosanski pisac Andrej Nikolaidis.
(Biti novinar)