Foto: Balans
Grupa organizacija civilnog društva, uključujući CEE Bankwatch Network i Aarhus centar u BiH, poziva Evropsku komisiju i druge aktere da povećaju podršku za pravednu tranziciju u zajednicama ovisnim o uglju na Zapadnom Balkanu.
U novom izvještaju, ističu konkretne korake koje Evropska komisija, međunarodne financijske institucije i nacionalne vlade trebaju poduzeti kako bi ubrzali pravednu tranziciju i omogućili lokalnu ekonomsku diverzifikaciju, osiguravajući da se odgovori na potrebe stanovnika tih regija.
Platforma EU, namijenjena za podršku regijama ovisnim o uglju, pod nazivom Inicijativa za regije u tranziciji za Zapadni Balkan i Ukrajinu, trajala je od kraja 2020. do kraja 2023. godine i još uvijek nije zamijenjena novom EU inicijativom, ostavljajući lokalne vlasti u neizvjesnosti u vezi s daljnjim koracima i podrškom koju mogu očekivati za ovaj složen proces.
„Nova Evropska komisija mora iskoristiti priliku da napravi pozitivan uticaj rješavanjem hitnih potreba lokalnih zajednica koje će biti pogođene prestankom rada rudnika i pomagane Bosni i Hercegovini da uspostavi put ka pravednoj i održivoj budućnosti. Pozivamo Komisiju da potvrdi svoju posvećenost našim regijama ovisnim o uglju i da osigura potrebnu podršku za pravednu tranziciju ovih lokalnih zajednica i efikasnu tranziciju energetskog sektora”- kazao je Denis Žiško, Aarhus Centar u BiH.
Preporuke naglašavaju potrebu za ciljanim financiranjem projekata na općinskom nivou, jer lokalne vlasti često nemaju dovoljno resursa i stručnosti da same kreiraju i provode planove za pravednu tranziciju. Posvećeni financijski instrumenti za poticanje ekonomske diversifikacije i kreiranje malih pilot-projekata mogu pomoći u prikazivanju mogućnosti koje nudi budućnost bez uglja. Kako bi se osigurala odgovornost i efikasnost, financiranje mora zavisiti od snažnog lokalnog upravljanja i transparentnog praćenja.
„Hitno je potrebno da EU obnovi i proširi podršku za zajednice ovisne o uglju, kako bi se omogućila pravedna tranzicija ka dekarboniziranoj ekonomiji. Cilj naših preporuka je osigurati da su lokalne vlasti osnažene i da imaju potrebne resurse za planiranje procesa koji će omogućiti njihovim zajednicama da napreduju, umjesto da budu ostavljene po strani dok energetska tranzicija neizbježno napreduje”- izjavila je Nevena Smilevska, koordinatorica za pravednu tranziciju za Zapadni Balkan, CEE Bankwatch Network.
Slične preporuke su iznesene prošle sedmice u manifestu koji je potpisalo šest gradonačelnika općina ovisnih o uglju na Zapadnom Balkanu. Gradonačelnici pozivaju Evropsku komisiju da podrži njihove napore za dekarbonizaciju lokalnih ekonomija povećanjem tehničke pomoći, promoviranjem uspješnih primjera i jačih partnerstava sa regijama ovisnim o uglju u EU.
(Balans/Aarhus centar)