Foto: Balans
Etno park “Avlija Mujkić” u Klokotnici na području Doboj istoka, porodica Mujkić je počela praviti 1999. godine. Tačnije, Nisvet Mujkić uložio je mnogo truda da bi selo postalo prava atrakcija.
Trenutno je instalirano deset drvenih etno kućica, a još nekoliko ima koje nisu postavljene.
“Sve je to ideja mog svekra. On je to postepeno gradio, donosio, sklapao”- objašnjava nama Maida Mujkić koja sa mužem Admirom, svekrvom i djecom, vrijedno održava ovo porodično imanje. Ona i svekrva svakodnevno su posvećene parku i dočekuju goste.
Najstarija kućica je i najzanimljivija. Ne postoje tragovi kada je nastala, a kompletna je prenesena iz okoline i instalirana u park.
“Prenesena je bukvalno sva, greda po greda. Stvari u njoj su sakupljane sve pojedinačno. Ljudi su njome oduševljeni. Kažu, ne da ih samo podsjeća na djetinjstvo i na neke lijepe dane, već im miriše na prošlost”- kaže Maida. I ta kućica i sve druge, namještene su starinskim predmetima koji su sakupljani u okolnim selima. Posebnu pažnju u njoj privlače ibrik i pegla na žar.
U kućicama se može vidjeti starinsko posuđe, ćase, sinije, fildžani, vrčevi, korpe, sanduci, sehare, fenjeri, zemljano posuđe, ponjave, prostirke, dubak, čabar, korpe, sepeti, te još brojni drugi predmeti koji su se nekada upotrebljavali u svakodnevnom životu.
U dvorištu oko kućica, također, nalaze se starine kao što su kace, torkula za cijeđenje jabuka, stara drvena kola napunjena cvijeće i slično.
Veoma je zahtjevno održavati sve, svaki predmet traži posebnu pažnju.
“Neke stvari dođu u raspadnom stanju. Mi ih restauiramo, sredimo i čuvamo, a da bi neko mogao dovesti svoje dijete ili unuče i pokazati mu šta se koristilo nekada”- kaže naša sagovornica.
Osim uzgoja brojnih vrsta cvijeća koje malom etno selu daju posebnu draž, tu posjetitelji mogu naći i domaće proizvode. Porodica, između ostalog, pravi domaće sirće i pekmez, a za to su nedavno i nagrađeni na konkursu Partner mikrokreditne organizacije “Budi neko uz obrt eko”.
“Drago nam je da je neko prepoznao naš rad i trud i veoma smo zahvalni na nagradi. Radimo to desetak godina. Pravimo sve na stari i tradicionalni način. Jabuke sameljemo, iscjedimo i upečemo u kazanima na drvima. Koristimo samo staru i neprskanu sortu jabuka. Jabuke se nalaze na dosta nepristupačnom području, u živicama, ostugrama. Teško je doći do njih. Koliko godišnje proizvedemo, ovisi od godine i uroda. Prošle godine je bio slab urod, ali ove godine nadamo se da će biti dobra proizvodnja”- kaže Mujkić i dodaje da su kupci prepoznali kvalitet organskih proizvoda i redovno se vraćaju po nove količine.
Etno selo je specifično, posebno, malo, a opet ima sve da se vidi na jednom mjestu.
“Ljude najviše zanima kada je šta nastalo, koliko godina šta ima, tako. Imamo plan širiti se, ali sve zavisi od posla koliko bude. Imamo viziju da pravimo i neko odmaralište. Vidjet ćemo”- kažu vlasnici zanimljive avlije koja plijeni pažnju svima koji prođu putem kroz Klokotnicu.
(Nataša Tadić)