Foto: Vijesti.ba
Danas se obilježava Međunarodni dan borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti.
Koliko je gladnih i siromašnih u našoj zemlji, pitanje na koje nema preciznih podataka i sve se svodi na podatke nevladinog sektora koji radi kroz određene projekte i javnih kuhinja koje imaju podatke za zajednice na čijem području rade.
Narodna kuhinja „Imaret“ Tuzla, najveća je javna kuhinja u BiH i dnevno se ovdje hrani više od 2.800 građana, pišu Vijesti.ba.
„Narodna kuhinja „Imaret“ dnevno priprema 2.840 obroka i dijeli na 20 punktova u četiri općine i grada i to Tuzla, Gračanica, Kalesija i Lukavac.Pored toga vozimo hranu na kućni prag za 250 osoba starijih od 65 godina i tih korisnika imamo sve više.“ . kazala je za Vijesti.ba Mensura Husanović, direktorica narodne kuhinje Imaret Tuzla.
Tima Alić je korisnica Narodne kuhinje u Tuzli već 25 godina. Kaže da ne zna kako bi preživjela bez redovnih obroka iz ove kuhinje.
„Nikakav mi je život, bolje kerovi žive nego ja. Ne daj Bože nikome.Nemam nikakvih primanja, živim od kuhinje i od onoga što mi da narod. Narod mi daje i gardarobu i sve. Dođe mi samo da uzmem štrik i da se objesim.“ – priča Tiima za Vijesti.ba.
Neimaština je stigla i porodicu Muminović. Ifeta je dugogodišnja korisnica kuhinje.
„Težak, pretežak život. Nemam nigdje ništa. Ko bi došao ovdje sa kanticom da ima kod kuće bolje. Niko. Ja živim sa kćerkom koja je samohrana majka. Svi živimo skupa, niko ne radi. Kako preživljavamo, ni sama ne znam.“ – kaže Ifeta Muminović.
Da bi se u Narodnoj kuhinji pripremilo više od 2.800 obroka, neophodna su značajna finansijska sredstva. Kuhinja se finansira sa redovnih tranši Vlade TK i Grada Tuzla, ali najveću podršku kuhinja ima od građana i pravnih lica. Kuhinji danas nedostaje brašna, pa su uputili apel firmama iz Tuzlanskog kantona.
„Mi smo prije 15 dana uputili jedan apel prema pravnim licima za pomoć u kopovini brašna za našu pekaru gdje mi svaki dan praviomo hljeb za naše korisnike. Mi godišnje potrošimo oko 170 tona brašna. Sada smo u situaciji da nam je brašno baš potrebno, pa pozivamo i pravna, a i fizička lica da nam pomognu.“ – zaključuje direktorica Narodne kuhinje Imaret Tuzla.
Prema podacima Svjetske banke i UN-a više od 1 miljarde ljudi na Zemlji živi s manje od jednog dolara na dan. Izvještaj Svjetske zdravstvene organizacije pokazuje kako čak 11 miliona djece svake godine umire od bolesti uzrokovane izgladnjivanjem, a Međunarodna organizacija rada tvrdi kako s manje od dva dolara na dan živi gotovo polovina čovječanstva.
(Balans/Vijesti.ba)