Poljoprivrednici iz Tuzlanskog kantona ove godine imaju niz problema. Usjevi kukuruza i pšenice, tvrde, zbog suše imaju duplo manje prinose od planiranih. Drugi problem su divlje svinje koje pustoše usjeve.
Zbog toga se grupa poljoprivrednika iz tuzlankog sela Brgule, organizuje i u toku noći čuva usjeve.
„Evo ovako mi to radimo, palimo gume, da ne bi krmci pojeli žito. Nema druge, jer država se ne brine za poljoprivrednika“ – kaže Zoran Jokić, poljoprivrednik iz Brgula.
Divlje svinje su u proteklih desetak godina prava pošast za usjeve, posevno krompir, kukuruz i pšenicu. Zbog toga su štete na usjevima sve veće, a zbog toga i cijene proizvoda.
„Jedva nešto sačuvamo, onda kažu skupo brašno, skup kukuruz, ma nije skupo ništa. Vidiš koju muku imamo da sačuvamo usjeve“ – dodaje Jokić.
Unatoč cjelonoćnim dežurama i paljenju vatre, divlje svinje nađu načina da uđu u parcelu i unište usjeve.
„Džaba sve, sad sam bio u njivi i vidim opet da su pojele. Nemoguće je zaštititi imanje. Uvijek svinje nađu načina da dođu“ – zaključuje ovaj poljoprivrednik.
Poljoprivrednici, da bi zaštititli imanja od divljih svinja, nakon cjelodnevnog rada u poljima, prinuđeni su u toku noći čuvati njive od ove pošasti.
Oni koji trpe štete od divljih svinja, teško mogu naplatiti ono što im je uništeno, jer po zakonu svaka parcela mora biti ograđena sa minimalno deset nizova bodljikave žice da bi se mogla vršiti naplata štete. Što je po riječima poljoprivrednika, na većini parcela neizvodljivo.
(Balans)