Foto: Balans
Ove sedmice u Tuzli se obilježavaju „Dani slovenačke kulture“, a u skloput toga i 9. Regionalna likovna kolonija „Slovenci u Tuzli“ na kojoj učestvuju i stariji profesionalni slikari, ali i oni koji tek počinju. Domaćin ovogodišnje kolonije je Bosanski kulturni centar u Tuzli.
Među učesnicima, ne prvi put, na koloniji je Lidija Stehlik iz Splita. Kaže da na koloniju dolazi već pet godina.
„Lijepo je, ugodno se osjećam, svaki put nešto novo naučim, uživam u gradu“- priča Lidija. Nju smo zatekli kako pažljivo slika kipove Meše Selimovića i Ismeta Mujezinovića.
„Oni su velikani. Ne bi imali svoje mjesto na korzu da nisu značajni za ovaj grad. Inače nam je zadatak da jedna slika bude motiv karakterističan za Tuzlu i onda sam ja izabrala to“- priča ova hrvatska umjetnica. Pitamo je šta je to što novo nauči na ovoj koloniji.
„Izmjena raznih iskustava, naučite nešto novo u vezi korištenja raznih boja, tehnika slikanja. Na kraju krajeva, obogatite se novim prijateljstvima“- zaključuje ona.
Redovan učesnik na ovoj koloniji je i lukavački slikar Ismet Hodžić.
„Od 1991. godine, od Kolonije „Ex-termpori“ Rogaška, sudionik sam na mnogim kolonijama u Sloveniji, a na ovoj učestvujem šestu godinu. Posebnu draž čini ova Kolonija „Slovenci u Tuzli“. Stičem nove prijatelje i dobijam dodatnu inspiraciju za rad “- priča. Primjećujemo da slika pejzaže, prirodu.
„Priroda je tu zastupljena. Kada pođemo od Modračkog jezera. Posebnu draž imaju bare na izlivanju Jale, Jalsko polje. To je naš dio pejzaža“- pojašnjava.
Za razliku od Ismeta i Lidije, slovenski slikar Dare Trobec, odlučio se za apstraktne motive.
„Motiv na slici neće biti ni iz Tuzle ni iz Slovenije, već će biti moj motiv. Bit će neka apstrakcija, nešto moje. Ali možda bude nešto iz Tuzle, asocijacija neka na slana jezera. Ja sma amaterski slikar, nisam akademski, učim na ovim kolonijama. Ovdje ima jako dobrih slikara“- kaže Trobec. Rado prima savjete od kolega, uči neke nove tehnike, ali i stiče nove prijatelje.
„Kako je već naziv ove kolonije „Slovenci u Tuzli“, znači da se sakupimo mi slikari u Tuzli, bili Slovenci ili imali slovensko porijeklo i da malo donesemo ove Slovenije u Tuzlu, u Bosnu, ali i da uzmemo malo Bosne i Tuzle i nosimo nazad sa sobom u Sloveniju“- priča nam ovaj slikar.
Na koloniji učestvuje 13 slikara iz BiH i regije, a danas im se isto toliko pridružilo mladih slikara, učenika osnovnih i srednjih škola iz Tuzle. Među njima je i Emina Smajilagić, učenica Elektrotehničke škole iz Tuzle koja od djetinjstva slika.
„Uvijek sam voljela slikati lica, nešto apstraktno, šareno, što više boja da koristim. Dodati što više boja mi je najdraže jer tako izražavam sebe i svoja osjećanja. Lijepo je učestvovati u ovakvoj koloniji, nisam nikada. Lijepo je sjediti u sobi punoj umjetnika“- kaže ona.
Ideja za ovakvu sinergiju mladih i ostvarenih umjetnika je potekla od Borke Jokić, mentorice kolonije. S obzirom da radi u školi, ona je prvo na koloniju pozvala svoje đake, a kasnije su im se pridružili i iz drugih škola.
„Ova djeca su osnovnih škola „Sjenjak“ i „Novi Grad“, zatim imamo iz Muzičke škole, Građevinske i Elektrotehničke. Ja sam prvo angažovala na prvoj koloniji djecu iz svoje škole, a onda angažovala iz drugih. Uglavnom su to mladi talenti, a kada sam na nekim takmičenjima, pa ako primjetim da je neko nadaren, uključujemo ga u ovu našu koloniju. Cilj nam je angažovati što više mladih i pomladiti našu koloniju“- pojašnjava Borka.
Kao i starije kolege, tako i mladi, slikaju različite motive sa različitim tehnikama.
„Imamo djecu, mlade talente koji se izražavaju na svoj, kreativan način, preko crteža, akrilnih boja, različitih motiva, od portreta, prirode, nekih asptraktnih, interesnatnih kompozicija. Imat će priliku da se druže sa našim slikarima i nešto novo nauče“- zaključuje mentorica.
Poslije radno dijela kolonije, umjetnici obilaze Tuzlu, upoznavaju njene znamenitosti, festivale, kulturne i druge sadržaje te sakupljaju uspomene koje će ponijeti u svoje gradove.
(Nataša Tadić)