• tik tok

(FOTO) Interventna služba spašavanja u Živinicama: Spašavanju smo posvećeni srcem

Aug 19, 2023

Foto: Balans

Na Rajskom jezeru u Bašigovcima kod Živinica danas je održana vježba operativnih sposobnosti Službe zatšite i spašavanja na vodi i pod vodom „Aqua Guardians“ Civilne zaštite Grada Živinice. Spasioci su na praktičnom primjeru pokazali kako se spašavaju unesrećene osobe iz vode, odnosno, sposobnosti i vještine tima na vodi sa gumenim čamcem, ronioca, medicinskog tima i operativnog centra koji nadzire akciju spašavanja.

Pokaznu vježbu su radili članovi Interventne službe spašavanja Grada Živinica koja je osnovana prije tri godine i ima više od 30 članova. Od početka je tu i Mirza Taletović koji kaže da je obuka na vodi jako bitno uz činjenicu da Živinice često imaju problema sa poplavama te je potrebna pomoć stanovništvu.

“Učestvujem u raznim vježbama i akcijama spašavanjima. Učestvovao sam u akciji 2014. u poplavi koja je zadesila Živinice. Onda smo došli na ideju da se sakupimo i napravimo jedno ovako udruženje i  pomognemo kada treba”- priča Taletović. Na njemu je odijelo za spasioce koje je potrebno da bi izvukao unsrećenu osobu iz vode.

Njegova nosivost je nekih 150 do 200 kg, a moja težina je 85 kg. Znači, mogu još jednu osobu komotno da izvučem na sigurnu teritoriju. Imamo ovaj šljem koji nas spašava da nas ne bi šta udarilo po glavi, da nas ne bi osoba koju izvlačimo udarila i tako”- pojašnjava naš sagovornik. Pitamo ga, imali straha, stavlja li tuđi život ispred svog?

“Strah ne osjeća samo luda osoba. Svi koji osjećaju strah, normalno je. E,sada, koliko mi možemo brzo savladati taj strah, to je naš uspjeh. Tako da u nekim situacijama me je strah, u nekima nije”- ističe Taletović.

Član ekipe je i Sandra Musić. Ona je ronioc, a inače se bavi i profesionalno sličnim poslom tako da je logično bilo da se učlani u ovu zanimljivu ekipu, priča nam.

“S obzirom da sam ja Živiničanka i da sam odrasla u ovom gradu, osjećala sam moralnu i ljudsku dužnost da se priključim Interventnoj službi spašavanja. Osim toga, ovo je moja ljubav. Voda, ronjenje i ostalo, nije nešto samo čime se vi možete baviti, to morati i voljeti”- priča Sandra. Dok zaranja u vodu, mora imati specijalno odijelo koje je skupo, a u njenom slučaju, posuđeno od drugih ronioca jer Interventa služba spašavanja nema sredstava za vlastito.

“Ovo na meni ne mokro, neoprensko odijelo. Postoji još vrsta odijela koja su mnogo skuplja, adekvatnija, mnogo bolja. Međutim, zbog sredstava koja mi nemamo, a nadamo se da će nam gradske strukture, kantonalne i donatore, pomoći da nabavimo. Mi njih koristimo da ovakve akcije spašavanja. To je neoprensko odijelo koje nije puno teško. Ali je boca i jacket koji imamo težak. Otprilike na moju kilažu, ja pored sve te opreme, imam i šest kg olova koje mi pomaže da bezbjedno zaronim na dno”- ističe Sandra. Vježba na današnjem jezeru ju je podsjetila na akciju vađenja tijela utopljenika na njemu.

“Moj najveći stah je ovo jezero koje gledate iza mene, jezero u kojem sam ja prvi put pronašla utopljenike i možda je ono zbog toga ostavilo na mene neki pečat u životu jer znam koji rizik nosi i koja mu je dubina”- kaže ona.

Svakako, Služba ima i medicinski tim, a njemu doktoricu Adnu Ćosikić koja je u timu oko godinu dana. Šta je potrebno da bi neko bio spasioc, pitamo.

“Najvažnije je da ima volju, da je ovome posvećen srcem, da ja altruista. Osim toga, potrebne su određene obuke kao što su kurs osnovne potrage, gorske medicine i slično. Zašto održavamo ovu vježbu? Zato što svaki spasioc mora konstantno ponavljati svoju obuku, biti dobro upoznat sa opremom jer u suprotnom neće moći odraditi zadatak”- pojašnjava Adna.  Jako je bitno, nastavlja ona, da ekipa radi skupa i da sarađuje svaki član.

“Važno je da poznajemo jedni druge, da se možemo osloniti jedni na sdruge. Zato su važne ove vježbe, da se napravi neki tim bilding i da znamo na koga se možemo osloniti za koje zadatke”- zaključuje.

Zadataka, akcija, teških terena je bilo u portekle tri godine. Poseban dojam na ekipu je ostavilo vađenje utopljenika iz rijeke Bosne.

“Pronalazak utopljenika u rijeci Bosni je bila teška kcija. Vodostoj rijeke Bosne, mulj, zamućenost vode, bila je veoma teška akcija. Ostale najčešće akcije su potrage za nestalim osobama koje smo imali u Nevesinju, Vlasenici, Milićima, Živinicama i nedavna akcija u Lukavcu”- objašnjava Faruk Gazdić, predsjednik ISS Živinice. Kada je u pitanju ovo područje, nastavlja Gazdić, sjeverostična Bosna, osim Ozrena i Konjuha, nema velikih planina. Stoga, ekipa radi uglavnom na pronalasku utopljenika u vodi i u potragu za nestalim vodi. U područjima koja odlikuju velikim planinama i brzim vodama, Živiničani idu kolegama u ispomoć.

 Sav taj angažman zahtjeva ljudski resurse, a posebno materijalne koji nedostaju.

“Ovoj intervensnoj službi dajemo posebni fokus, posebnu pažnju i to će biti predmet rada civilne zaštite i osnivača u ovom slučaju i mene kao nosioca izvršne vlasti. Nastojat ćemo da, shodno svojim objektivnim mogućnostima, materijalno- tehnički i ljudski, osposobimo ovu jedinicu da mogu u svako doba dana i noći pružiti potrebnu uslugu, ne samo u Živinicama, nego i šire”- obećao je danas Began Muhić, gradonačelnik Živinica koji je pristvovao vježbi.

U narednom periodu, članovi Interventne službe spašavanja nastavljaju sa vježbama i edukacijama, a sve kako bi bili na raspolaganju svojim sugrađanima.

(Nataša Tadić)