Foto: Balans
Udruženje “Nova ženska inicijativa” organizovala je danas manifestaciju “Spasimo od zaborava Most Kipovi” na pomenutom mostu u Tuzli. Lokalni obrtnici su izložili svoje proizvode, a cilj je bio skrenuti pažnju na stanje u kojem se ovaj most nalazi.
Biljana Golić, voditeljica projekta, kazala je da je projekat aktueliziran nakon nekoliko godina jer postoji želja da se sačuva Most Kipovi, odnosno, Most sa kipovima.
“Vidite da je on oronuo. Star je preko 90 godina. Na njemu ništa nije rađeno. Bile su neke male rekonstrukcije na ogradi, parteru i zamijenjeni su betonski sa bronzanim kipovima. Ono što mi želimo je da se restauira i da bude ugodan i za oko i za ljude koji ovdje cirkulišu”- kazala je Golić te predložila da se napravi nekoliko klupa na mostu, bolje osvijetli, dobije neki novi sjaj.
Most sa kipovima oduvijek je bio atrakcija i za mlađe i starije generacije, pričaju nam izlagači.
“Ja sam porijeklom sa sela i kao mali sam dolazio do pijace. Sve me fasciniralo, sve je bilo starije i nije bilo na nivou ove urbanističke gradnje. Mislim da je sve te stvari trebalo sačuvati, ali mnoge nisu. Ali treba ove što su ostale, sačuvati i revitalizovati generacijama koje će doći iza nas”- smatra Šefik Ćivić, predsjednik Pčelarskog društva “Nektar” koji je danas predstavio bogatu paletu medova i ostalih pčelinjih proizvoda onim akoji su prelazili most.
Simbol kipova, ali i ostalih znamenitosti Tuzle, predstavljen je i kroz suvenire.
“Mala kućna radionica proizvodi najjznačajnije trusitičke objekte što se tiče Tuzle. Ovi kipovi, Kipovi Meša i Ismet, Čaršijska česma, rudari, koza i ostali”- rekla je Zlata Smajić, u ime obrta “Suveniri AS”.
Prolaznici su mogli danas pogledati i kupiti proizvode od grnčarije koje je izložila Alma Osmanović.
“Neka je ovo na Mostu Kipova. Most me asocira na Tuzlu, na grad soli. Kada su u pitanju naši proizvodi, poslujemo od 2007. godine, imamo svoje mušterije i imamo posla”- kazala je Osmanović.
Podsjećamo, ovaj most nekada se zvao Jalski most. Za vrijeme osmanske i austrougarske uprave, na rijeci Jali su pravljeni mostovi koji su vremenom dotrajali. Projektant novog betonskog mosta bio je arhitekta Bogdan Đukić iz Tuzle. Po projektnom rješenju na jednoj i na drugoj strani mosta postavljena su po dva betonska kipa koja nose po jedan kandelabar, odnosno, svjetiljku.
Kipove sa kandelabarima na ovom mostu izgradio je Franjo Leder, najpoznatiji tuzlanski kipar i boem. Svečano puštanje ovog Jalskog mosta obavljeno je 1936. godine. Tuzlaci ga nazvaše, jednostavno, Most s kipovima i to mu je ime ostalo do danas. Noću kandelabari daju fascinantnu svjetlost u nekoliko različitih boja, pa ovaj most i okolina imaju veoma lijep izgled i ugođaj. Iako je na rijeci Jali u kasnijem periodu, izgrađeno nekoliko monumentalnih betonskih i željeznih mostova, Most s kipovima, ostao je najljepši i najpoznatiji most u Tuzli. Ovaj most je isključivo pješački.
(Nataša Tadić)