Foto: Balans
Dvije velike poplave zadesile su Čelić u posljednji mjesec dana, a lokalna vlast apeluje na više nivoe vlasti da pomognu da se saniraju štete.
Kišne padavine i nevrijeme ni ove godine nisu zaobišli Čelić i njegove mještane, a ove godine posebno je pogođen Brnjik.
“Nama se ovo dešava 20 godina. Niko ništa ne preduzima. Svako snima, gleda. Riječno korito treba da se radi, čuo sam da ima neki projekat, ali niko ništa ne radi. Prošle godine su nešto nasuli, sada je voda odnijela. Sve što se krpi, od naših para je. Nas 11 ovdje je sabralo pare, uradili smo stubove, voda ih je sada razvalila. Od prošle godine, niko ništa ne preduzima”- rekao je Novalija Muslić medijima, jedan od mještana.
Veliki količine otpadnih voda su problem napravile i u Vražićima.
“U Mjesnoj zajednici Vražići nalaze se bunari Opštine Čelić, odnosno, Javno komulano preduzeće koje snadbjeva vodom 40- 50 % stanovništva Čelića. Štete su načinjene, poplave su napravile probleme na infrastrukturi. Par bunara je oštećeno. Radimo sanaciju da se ne dese još veće štete. Ali ovdje je problem, na brani i bunarevima u Vražićima što prošle godine nismo uspjeli sanirati štete”- priča Admir Hrustanović, načelnik Čelića.
Prva poplava stvorilo je štetu oko 1 milion KM, a druga veću od 2,5 miliona KM. Ako se u obzir uzmu i poplave od prošle godine, štete su procijenjene na 11 miliona KM što je ogroman problem za Čelić koji nema ta sredstva.
“Ono što smo mi uradili, negdje oko 30- 40 % smo pokušali sanirati da nas ne zadese veće poplave. Evo, zasdesilo nas je. Ono što smo uspjeli je u Džihanima, sanacija riječnog korita i potpornih zidova. Tu su štete manje ovaj put. Ono što nismo uspjeli sanirati, manja korita, kada su se desile kiše, napravile su se veće poplave. Od viših nivoa vlasti smo dobili oko 1, 3 miliona KM, svojih skromnih sredstava iz budžeta i oko 5 miliona KM smo uložili”- kaže Hrustanović. Međutim, to nije dovoljno. Najveći dio je izdvojio Tuzlanski kanton, manji dio federalni nivo, a državni ništa.
“Imali smo obećanja od viših niova vlasti, ali to se nije desilo. I ovaj put imamo obećanja od viših nivoa vlasti, od Vijeća ministara i Vlade TK da ćemo imati veću podršku. U proteklih sedam dana to se nije desilo, ali ima naznaka da će biti nešto”- priča načelnik. On upozorava da Čelić ne može sam finansirati sanacije šteta koje su velike i kod poljoprivrednika na tom području.
“Što smo mogli spriječiti, spriječili smo. Ono što nismo mogli, nismo imali finansijskih sredstava i nismo mogli pomoći lično stanovništvu, fizičkim licima za stambene objekte i poljoprivrednu proizvodnju. Podijelili smo oko 300.000 KM za sufinansiranje mineralnih đubriva za sadnju jagodičastog voća, ali nismo mogli pomoći u onoj mjeri poplavljenim podruzčjima i poljoprivrednicima”- ističe Hrustanović i podsjeća da Opština Čelić, inače, sufinansira plastenike. On ističe da razumije razočarenje stanovnika, ali da Opština im jednostavno ne može pomoći jer ima skromna finansijska sredstva te apeluje na više niove vlasti da se uključe i pomognu stanovnicima ove male opštine.
(Nataša Tadić)