Foto: Balans
Naredni vikend u Čeliću se održava manifestacija “Dani jagodičastog voća” koja traje od 19. do 21. maja. Osim sajamskog i edukativnog dijela ukojem učestvuje 250 izlagača, planiran je i kulturni i sportski sadržaj.
Jagode iz Čelića odavno su domaći brend i više od pola stanovnika te opštine, uzgaja ovo voće. Među njima i Enver Zejćirović kojima trenutno ima pet dunuma površine jagode u plastenicima. Do ove godine je imao i još dva dunuma zasada na otvorenoj površini, ali je odlučio to ukinuti.
“Sada je kompletna jagoda zaštićenom prostoru. I radim samo tu vrstu proizvodnju jer otvorena proizvodnja nama ne ide u prilog ni pod razno. Samo zaštićeni prostor. Smanjio sam proizvodnju. I bolje mi je ovako. Manje radim, imam bolji prinos”- pojašnjava Enver. Uzgoj jagoda nije lak posao, a sa poslovima se počinje u februaru još dok su mraz i snijeg.
“Skidaj snijeg sa plastenika, pa ti poruši to sve. Onda kada to sve prođe, dođu vjetrovi. Pa, vjetar podigne najlone, pa ih vraćamo. Uglavnom težak je posao. Ali trudi koji uložiš, na kraju se, ipak, isplati”- kaže on. Za jagodare je interesatno da ne mogu formirati cijenu jagode već se ona mijenja svaki dan.
“Mi na cijene ne možemo uticati. To je jednostavno tako kako ide ponuda i potražnja. Do dašanjeg, solidna je i fina cijena. Na ovu neku cijenu se može raditi da bi bilo isplativo”- zaključuje Zejćirović.
Sa druge strane, Fatima Čitaković, ogorčena je na cijene jagoda i smatra da država treba učiniti više da zaštiti domaće proizvode.
” Cijenom nisam zadovoljna. Oborili su nas šverceri skroz. Kriva je naša država što uvozi i što neće stati iza nas proizvođača. Mi bismo mogli lijepo živjeti od ovoga, borili bismo se da i omladinu uvedemo u ovo, da ne odlaze, ali neće svijet kada vidi šta se radi i da je teško. Šverceri kako nas ucijene. Jedan dan četiri marke, a drugi ode ispod tri marke”-kaže ova žena koja proizvodi jagode u plastenicima površine tri dunuma. Radi tri vrste, odnosno, Clery, Asju i Apriku.
“Clery je ranije sorta, pa je malo izdao ove godine zbog nepovoljne klime. Nije lako raditi ovo. Zahtjevno je dosta. Vruće je. Ali to je posao koji se voli, pa nije teško, ali i doprinosi”- ističe ova Čelićanka.
Prošle godine Čelić je imao oko 280 proizvođača jagode, ove godine više od 300 proizvođača. Jagoda je zasađena u plastenicima na površini većoj od 500 dunuma. Lokalna zajednica pomaže kroz sufinansiranje nabavke đubriva, ali i preko manfestacije „Dani jagodičastog voća“ koja ima sajamski, kulturni i sportski sadržaj.
“Prošle godine smo vratili manifestaciju koja je bila 12 godina zamrznuta. Ove godine nastavljamo tu tradiciju, a sve zbog interesa poljoprivrednih proizvođača jagode, da bismo na neki način taj naš brend jagode pomogli. To je dokaz da Opština Čelić teži da na sve načine proizvođačima otvore tržište, kako u BiH, tako i šire”- ističe Admir Hrustanović, načelnik Opštine Čelić. Hrustanović je pozvao građane da dođu na popularno “Jagodarevo” i podrže domaću, sočnu i svježu jagodu, koju uzgaja sve više stanovnika Čelića.
(Nataša Tadić)