Foto: Balans
Nekoliko uzgajivača cvijeća ovaj vikend je izložilo svoje proizvode na Sajmu cvijeća i rasadnog materijala u Tuzli u okviru Manifestacije “Proljeća u Tuzli” na Trgu slobode.
Vlado Pavić iz tuzlanskog naselja Slavinovići oko 20 godina bavi se proizvodnjom i prodajom cvijeća. Sa suprugom uzgaja cvijeće u plasteniku sa grijanjem na 100 kvadrata površine i u jednom manjem bez grijanja, a ima i dva plastenika za uzgoj i rasadu povrća.
“Imamo otprilike 18 vrsta cvijeća s tim što radimo za 8. mart cvijeće i ovo za proljeće. Prodaja ide kako kad i kako narod ima para. Ko je navikao, umjesto deset, kupit će pet komada. Uglavnom, ide. Uvijek ima neko ko kupuje cvijeće. Ljepota cvijeća su ljubav i boje “- kaže naš sagovornik.
U blizini njega prodaju cvijeće proizvođači iz Gradčca. Adin Kukuljević nam priča da njegov otac uzgaja, a on trenutno prodaje.
“Imamo plastenike u Gradačcu, imamo štandove u Tuzli i na Husinu. Imamo puno vrsta. Zahtjevno je uzgajati, mora se zaljevati. Trenutno najviše prodamo malih kadifa, karanfila, surfinija”- priča ovaj mladić.
Svakako posebnu pažnju privlači raskošan štand kaktusa i ostalih sukulenata koje uzgaja bračni par Omer i Nerma Zimić iz Tuzle. Više od 25 godina su u ovom poslu.
“Kuktusa i sukulenata imamo oko 1. 600 vrsta. Nismo u zadnje vrijeme nabavaljali. Jedino je supruga sa sajma iz Italije donijela neke vrste. Za uzgoj sukulenata je potrebno da za određenu vrstu znaju osnovne stvari. Znači, ne treba nekog rada puna ako se poznaje materija i vrste i uslovi u kojima se čuva”- pojašnjava Omer Zimić. On pokazuje kako određni vremenski uslovi utiču na biljke.
“Ako držite na suncu, biljka pocrveni. Sukulenti jesu najljepši sa crvenim bojama. Ako sukulente prebacite u sjenu, onda su sasvim druge boje i ima zelenksastu, više prirodnu boju”- kaže on. Kada je u pitanju prodaja sukulenata, ona ide slabije jer narod nije upoznat toliko sa ovim biljkama.
“Sukulenti su drugačiji od sezonskog cvijeća. Oni duže traju. Narod traži uglavnom krasule, ono što su čuli i što je aktuelno. Od kaktusa uzimaju neke vrste aloe vere za pripravke za lijekove”- naglašava ovaj cvjećar.
Veoma bogat i lijep štand imala je i Marica Vehabović iz Tuzle na kojem je predstavila razne male sukulente koje uzgaja više od 10 godina.
“Ljubav je najbitnija i stvarno sam im posvećana. Ne znam koliko ima, možda oko 300 vrsta. Šta se traži? Čuvarkuće, u trendu su u bojama. Pratim kako ide na tržištu pa se trudim imati biljke u bojama. Bitno je da imam ljubavi i osmjeha na licu”- zaključuje kroz smijeh ova cvjećarka.
(Nataša Tadić)