Foto: Balans
Aktivizam svakog pojedinca je veoma bitan ukoliko želimo očuvati okolinu, rečeno je na današnoj završnoj konferenciji Projekta “Ekološkka mobilizacija” u Tuzli.
Terenski i aktivistički projekat “Ekološka moblizacija” realizirala je Mreža aktivnih zajednica u 23 mjesne zajednice na području Tuzlanskog kantona. Cilj je mobilizirati ljude na terenu da pokreću ekološke akcije i da podignu svijest o ekološkoj održivosti lokalnih zajednica.
“Naša organizacija se strateški 2019. godine opredijelila da kroz aktivistički pristup rješava ekološke probleme, odnosno, ekološke incidente kako ih mi nazivamo. Nažalost, nema nijedne lokalne zajednice da nema najmanje jednu divlju deponiju, da nema problem sa upravljanjem otpadom, da nema problem sa nedostatkom zelenih površina i da je aerozagađenje toliko da mi nemamo svijest da smo mi ti koji to zagađuju”- pojasnila je Anita Šimić, izvršna direktorica Mreže aktivnih zajednica Tuzla. U svemu tome je bitan aktivizam mještana.
“Imamo sreću da radimo sa pravim aktivistima na terenu. Međutim, aktivizam pada, apatija je prisutna u društvu, a problem je i to što ljudi odlaze. Uglavnom radimo sa starijom populacijom. Teško nam je probuditi aktivizam kod mlađih generacija. Ipak, vjerujemo da gradeći aktivistički duh, gradimo bolju budućnosti za našu zemlju”- poručuej Šimić.
Projekat “Ekološka mobilizacija” dobio je podršku Centra za razvoj i podršku Tuzla.
“Ono što se nama svidjelo kod ovog projekta je to da se mora osnažiti taj aktivistički pristup ekologiji, naročito ako se uključeni mlađi uzrasti jer to su te dugoročne promjene koje nama trebaju u društvu”- izjavio je Adi Tanović iz Centra.
Ipak, neki pripadnici mlađih generacija su zainteresovani da mijenjaju svijet kada je u pitanju zaštita okoline, a dokaze tome su učenice i učenici Osnovne škole “Jala” i sekcije Civitasa.
“Učlanila sam se u sekciju jer mislim da je svijest o različitim problemima vrlo važna kao i traženje rješenja problema. Na sekciju idem dvije godine, obrađujemo različite teme koje možemo primjenjivati u svakodnevnom životu. Ove godine smo se bavili eko kulturom, otpadom i reciklažom”- kazala je Zina Bašić, učenica pomenute škole. Njena školska drugarica, Ajla Hodžić, također, pohađa istu sekciju i smatra da je vrlo korisno ono što uče.
“Mi smo učili o tome kako da učenici prihvate se toga da očuvaju bližnju okolinu i planetu zemlju. Radili smo ankete sa učenicima i mnogi od njih zagađuju okolinu. Ali mi želimo probuditi svijest kod naših vršnjaka koji nisu baš svjesni prirode oko nas”- zaključuje Ajla.
Ekološkim aktivistima danas su uručene i zahvalnice za učešće u projektu kao i onima koji su podržali cjelu tu ekološku priču.
Mreža aktivnih zajednica će i u budućnosti raditi na projektima koji doprinose općoj ekološkoj mobilizaciji našeg društva, svih generacija, kako bi prenijeli osnovna znanja o značaju ekološkog aktivizma, ali i prihvaćanju pozitivnih ponašanja pojedinaca prema okolišu.
(Nataša Tadić)