Foto: CNN
Američke agencije za nacionalnu sigurnost preispituju i provjeravaju na koji način dijele svoje najosjetljivije tajne unutar američke vlade i bave se diplomatskim posljedicama objavljivanja desetaka povjerljivih dokumenata, rekla su tri američka dužnosnika.
Istražitelji nastoje utvrditi koja je osoba ili grupa bila toliko sposobna ili motivirana da objavi izvještaje tajnih službi, rekao je jedan od dužnosnika koji je želio ostati anoniman. Curenje informacija moglo bi se pokazati najštetnijim objavljivanjem informacija američke vlade od objavljivanja dokumenata na WikiLeaksu 2013. godine.
Reuters je pregledao više od 50 dokumenata, označenih s “Tajno” i “Strogo povjerljivo”, koji su se prvi put pojavili na stranicama društvenih medija. U njima su navodno otkrivene pojedinosti o ranjivosti ukrajinske vojske i informacije o saveznicima poput Izraela, Južne Koreje i Turske.
Reuters nije uspio potvrditi autentičnost dokumenata iz neovisnih izvora. Američki dužnosnici su rekli kako se čini da su neki dokumenti – oni koji se odnose na procjenu gubitaka na bojnom polju iz Ukrajine, izmijenjeni da bi se podcijenili ruski gubici.
Neke od najosjetljivijih informacija navodno su povezane s ukrajinskim vojnim sposobnostima i nedostacima. Ministarstvo pravosuđa otvorilo je kaznenu istragu zbog otkrivanja dokumenata.
(Balans/ Index)