Foto: Balans
Oko 170 onkoloških pacijenata ne može dobiti terapiju u Univerzitetsko kliničkom centru Tuzla jer je aparat za radio terapiju stavljen van funkcije. Kompletan slučaj istražuje i Kantonalno tužilaštvo Tuzla.
Godinama traju problemi sa aparatima za radio terapiju, a jedan od njih je trebao biti odavno izbačen iz upotrebe. Od 2017.godine aparati se intezivno kvare, a onkološkli pacijenti šalju u druge gradove na terapije.
Na zahtjev menadžmenta ove zdravstvene ustanove, Državna regulatorna agencija za radijacijsku i nukleranu sigurnost, obavila je kontrolu ispravnosti aparata kao i njihove licence, te 16. februara zabranila rad na njima. Obrazloženje je da su neadekvatna mjerenja za kontrolu rada aparata. Kako saznajemo, nije se moglo raditi dnevno mjerenje, a uzrok tome je što za to licenca nije valjana. Igor Hudić, medicinski direktor UKC- Tuzla, detaljnije to sve pojašnjava.
“Nije niti je mogla biti kakva druga pozadina toga, a u smislu da pacijenti, ne daj Bože, nisu adekvatno liječeni i da nisu dobijali doze zračenja. Nego, jednostavno, te kontrole koje moraju biti dnevne sedmične, mjesečne, periodične, nisu mogle biti visoki nivo kvaliteta zračenja, te kontrole kvalitete zračenja nije mogao biti postignut na tom aparatu”- pojasnio je Hudić.
Probleme sa linearnim akceleratorima istražuje i Kantonalno tužilaštvo Tuzla po prijavama koje je dobilo. Tužilaštvo provodi određene istražne radnje, a vezane za trenutnu zabranu upotrebe aparata za radioterapiju.
“Sve provjere, sve istražne radnje, a kako bi se utvrdilo da li je u činjenju ili nečinjenu odgovornih ljudi u UKC-u Tuzla, došlo do bilo kakvih elemenata nekog od krivičnih djela. U tom pravcu, ovo tužilaštvo je izdalo nalog, a Općinski sud naredbu istražiteljima MUP-a TK, da se izuzme kompletna materijalna dokumentacija koja se odnosi na ti tri uređaja za radioterapiju. Radi se o dva linearna akceleratora i jednom CT uređaju. Izdata je naredba za vještačenje ovih uređaja i u narednom periodu će vještaci to uraditi, dostaviti nalaz i mišljenje i nakon toga će Tužilaštvo donositi tužilačku odluku o tome ima li ili nema elemenata nekog krivičnog djela u činjenju ili nečinjenju odgovornih osoba u UKC-u Tuzla”- pojasnio je Admir Arnautović, glasnogovornik Tužilaštva.
Sve to dok aparati ne rade, a pacijenti ne mogu dobiti terapiju, te su raspoređeni u druge ustanove. Hudić kaže da će svi pacijenti biti zbrinuti dok ne dođe novi aparat te da odogovorno tvrdi da će svim onkološkim pacijentima biti omogućena terapija.
“Saglasnosti su izdate. Fond Zdravstvenog osiguranja TK pokriva kompletno te troškove do ustanova. Ja se izvinjavam pacijentima ali situacija je takva kakva jeste. Do nabavke novog aparata, mi moramo zbrinuti te pacijente na način da će im biti obezbjeđen transport i plaćeni svi troškovi”- rekao je medicinski direktor. No, kada će biti nabavljen novi aparat? Hudić nije želio licitirati sa datumom.
“Ekspertni tim radi na pripremi tenderske dokumentacije da ne bude nekih formalno pravnih propusta u toj dokumentaciji. Ali kažem da je svaki tender proces. I mi se nadamo da će to biti u nekom najskorijem vremenskom periodu”- ističe Hudić.
Dajana Čolić, ministrica zdravstva, podsjeća na duge tenderske procedure u BiH, a preko kojih aparat mora biti nabavljen.
“Ono što se možemo svi nadati da tender, kako to kod nas obično biva, neće pasti, da će procedura biti ispoštovana. Mislim da i u tom najboljem slučaju, da ne bude žalbi, procedura neće završiti prije neka tri do četiri mjeseca. Jednostavno, takva je procedura javne nabavke. Dok se ne nabavi novi aparat, pacijenti će se izmjestiti u Sveučilišnu bolnicu u Mostaru, Klinički centar univeziteta u Sarajevu i Kantonalnu bolnicu Zenica koji će pružati ovu vrstu usluga za naše osiguranike, a kantona je obavezan obezbijediti transport pacijenata”- objasnila je minsitrica Čolić.
Aktivnosti UKC-a i ministarstva oko nabavke aparata, traju još od prošle godine. Aparat se prvo pokušao nabaviti preko modela javno-privatnog partnerstva koji nije uspio, a ni preko kredita jer ova zdravstvena ustanova ima duga više od 90 miliona KM. Stoga, Vlada TK je iz budžeta izdvojila i ovih dana prebacila 7,7 miliona KM, a ostatak će osigurati UKC te da se kupi aparat koji košta oko 10 miliona KM. S obzirom da se radi o novoj opremi, iz UKC-a tvrde da već stručno osoblje šalju na određene obuke da budu spremni kada aparat dođe.
Onkološki pacijenti javno ne žele pričati o ovom problemu. Mnogi od njih nisu zdravstveno sposobni da pričaju o tome, rečeno nam je. Kako saznajemo, u istrazi Tužilaštva će biti uključeni i pacijenti koji će davati svoje izjave.
(Nataša Tadić)