Foto: Balans
Hrvatsko kulturno društvo „Napredak“ Glavna podružnica Tuzla i Franjevački samostan Tuzla, sinoć su ugostili članove „Napretka“ iz Busovače na Večeri tradicijske kulture na kojoj su nastupile folklorne i izvorno pjevačke skupine.
Inače, Folklorna sekcija je osnovana 1996. godine i od samoga početka je, zbog brojnosti, podijeljena u više skupina. Ivan Križanović, umjetnički direktor Folklornog sastava Hrvatsko kulturnog društva „Napredak“ iz Busovače, pojasnio je da je se ova skupina predstavila sa osam tačaka plesnog i vokalnog programa.
„Brojimo 150 članova te smo podijeljeni u četiri starosne skupine. Od onih najmlađih od tri godine pa do veterana umirovljenika koji imaju i do 70 godina. Okupili smo sve skupine koje se žele baviti folklorom. U Tuzlu smo došli sa tri sastava. Pripremni sastav su djeca od 6.do 9.razreda, izvedbeni sastav je prvi, a to su srednjoškolci i studenti i veteranski sastav“ – kazao je Križanović. Osim toga, Tuzli se predstavila i Pjevačka skupina „Sveti Anto“ koja prati folkloraše na svim nastupima.
Busovljani su se Tuzlacima pokazali igre iz srednje Bosne, odnosno, vokalnu i plesnu tradiciju Hrvata iz tog kraja, a odigrali su i jedno kolo tradicionalno za Bunjevce. Gosti su posebnu pažnju plijenili raznolikim nošnjama.
„Imamo ovdje šest varijatni narodnih nošnji. Srednjobosansku gradsku, seosku, bunjevačku, a s tim da gradska ima neke tri varijante. Najteže od svega je nabaviti nošnju. Budući da smo veliki folklorni sastav koji u svom izvedbenom sastavu ima preko 30 članova, jako je teško sašiti 30 kompleta narodne nošnje jer je to skupa investicija i puno košta. Ali nekako uspjevamo u tome“- kaže umjetnički direktor. Nošnju nije samo bitno nabaviti već i očuvati. Stoga, kada članovi zaduže prvu nošnju, dobiju upustva kako da je sačuvaju, peru, peglaju.
Ono što je zanimljivo je brojnost članova u ovoj folklornoj skupini. Križanević trvdi da je Busovača poznata po folkloru, plesu, veselju i razigranosti.
„Recimo, bendovi koji sviraju u Busovači, uvijek će vam reći da, kada je busovačka svadba , moraju pripremiti kolo jer na svakoj stanci, moraju svirati kolo i to je jednostavno tako. Nije to slučaj u drugim sredinama u središnjoj Bosni, a kod nas je tako. Nekako u naš DNA je duboko usađeno plesanje i igranje kola“- zaključuje Križanović i dodaje da Busovača gaji dugu tradiciju folklora te da se posljednje tri decenije intezivno radi na očuvanju te tradicije, a sve to je objedinjeno u njegovoj knjizi „Busovačo, lijepa si kao ruža“.
Uz brojne nastupe kroz godine rada i postojanja, Busovljani se ponose nastupima na otvaranju olimpijade mladih, odnosno, Evropskoga olimpijskog festivala EYOF koji je 2019. godine održan u Sarajevu, kao i dočekom pape Franje prilikom apostolskog pohoda Bosni i Hercegovini, a kada je 20 članova folklorne sekcije nastupalo uz članove drugih društava iz BiH. Napokon su došli i u Tuzlu.
„Drago mi je da smo večeras konačno ugostili folkloraše iz Busovače u Tuzli na 3. Napretkovim danima. Nekako od prvih dana željeli smo ih imati u Tuzli. Nažalost, desila se korona, pa mjere i broj ljudi, itd. i spriječili su nas da ranije budu naši gosti. Sa radošću smo dočekali ove godine njihov dolazak“- rekao je Ivica Kovačević, predsjednik HKD „Napredak“ Glavna podružnica Tuzla i dodao da je ovo bila sjajna prilika da se Tuzlacima pokaže šta to rade ljudi unutar „Napretka“ širom Bosne i Hercegovine.
Ovo je bio četvrti sadržaj u okviru 3. Napretkovih dana. Prethodno je bila jedna izložba te dvije promocije knjiga.
„Naredne srijede u Galeriji „Kristijan Kreković“ u Tuzli imat ćemo izložbu radova sa naše prošlegodišnej Međunarodne likovne kolonije „Breške“ sa kojom ćemo završiti 3.Napretkove dane. Pozivam sve da dođu i vide šta smo to radili i stvarali u Breškama“- poručio je Kovačević.
Svaki od tih događaja kulturno i duhovno oplemenjuje posjetitelje te stvara neke nove veze i poznanstva.
(Nataša Tadić)