Foto: Eldin Glibanović
Iako proljetna sjetva započinje, poljoprivrednici sa područja Tuzlanskog kantona ponovo doživljavaju iste probleme. Sve je još teže jer ovaj kanton nema ministra poljoprivrede trenutno pa ne znaju kome da se obrate za pomoć.
Osim poskupljenja gnojiva, sjemena, herbicida, u pitanju je i donošenje određenih programa, pričaju nam. Farmeri su trebali dobiti poticaje sa federalnog nivoa za četvrti kvartal u februaru. No, do toga nije došlo, a uskoro kreće period kada bi trebala biti isplata za prvi kvartal ove godine.
“Očekujemo čim prije da se donese taj program kako bi isplata krenula što ranije. Naši farmeri su imali tešku prošlu godinu. Sva novac smo uložili za nabavku kabaste i stočne hrane kako bismo zadržali muzna grla. Neki su prodavali stoku kako bi sačuvali farme. Mislim da je upitno mljekarstvo kada je u pitanju TK”- smatra Eldin Glibanović, predsjednik Udruženja mljekara Tuzlanskog kantona.
Kada je u pitanju resorno kantonalno ministarstvo, ovaj kanton nema ministra jer je posljednji podnio ostavku.
“Oni su trebali krenuti sa isplatama posticaja kako bi pomogli farmerima i da što prije obavimo sjetvu jer se najavljuje sušna godina. Preporuke agronoma su da se čim prije krene u sjetvu”- ističe Glibanović i naglašava da su poticaji sa kantonalnog nivoa isplaćeni 31.januara za proteklu godinu. No, šta za ovu godinu? Glibanović podsjeća da nemaju s kim razgovarati te da će tražiti sastanak sa kantonalnim premijerom da vide šta dalje.
Merim Zenunović iz Živinica ima 25 grla na svojoj farmi. Ističe da je proljetna sjetva najteži period godine za poljoprivrednike.
“Uvijek nam taj četvrti kvartal predstavlja problem, a situacija bi nam bila olakšana da ga dobijemo na vrijeme. Mi ga nikada ne dobijemo jer to tako napravili. On se prebacuje na narednu godinu i uvijek kasni. Ne dođe nikada kada treba”- kaže ovaj mljekar i dodaje da je prošla godina bila jedna od najtežih ikada. Potrudit će se, naglašava, da zasije dovoljne količine.
“Uzdamo se u poljoprivredne apoteke koje će nam možda dati robu i da posijemo pa ćemo im kasnije dati novac. To nas je do sada čupalo svih ovih godina”- ističe Zenunović.
Još jedan poljoprivrednik u nezavidnom položaju je Halil Serdarević iz Kalesije koji ima 22 grla.
“Krenuo sam sa sjetvom kabaste hrane da bi imao dovoljno da ishranim stoku jer smo prošle godine svi imali 50-60 % manjak kabaste hrane. Već sam naručio kukuruz, čekam pad cijena gnojiva, malo je nafta opala. Kukuruz je od 105 do 165 KM poskupio što je nenormalno poskupjelo za nas. Neki će kupiti, neki neće, neki će manje zasijati. Ja ostajem na isto, oko 12 hektara”- pojašnjava Serdarević i dodaje da ima informaciju da će na području Kalesije neke farme biti zatvorene jer više ne mogu finasijski opstati, a nemaju ni radne snage.
Inače, Tuzlanski kanton je za ovu godinu predvidio više od 13 miliona KM za poljoprivredu i ruralni razvoj. Međutim, kao i svaki put, poljoprivrednici mole i apeluju da im se sredstva isplate na vrijeme jer poljoprivreda mora ići u skladu sa uslovima koje diktira priroda i vrijeme, a ne nečije odluke.
(Nataša Tadić)