• tik tok

Vlada TK traži zabranu štrajka doktora medicine i stomatologije

May 19, 2026

Foto: Balans

Vlada Tuzlanskog kantona je danas zadužila Kantonalno pravobranilaštvo Tuzlanskog kantona i direktore javnih zdravstvenih ustanova na području Tuzlanskog kantona, da svako u okviru svoje nadležnosti, bez odlaganja, podnesu zahtjev nadležnom sudu radi zabrane organiziranja i provođenja štrajka u zdravstvenim ustanovama koji je počeo jučer, a koji je organizovao Strukovni sindikat doktora medicine i stomatologije TK.

Na današnjoj sjednici, Vlada je prihvatila Informaciju Ministarstva zdravstva povodom obavijesti Strukovnog sindikata doktora medicine i stomatologije Tuzlanskog kantona o organizovanju štrajka. “Imajući u vidu da se sve odredbe Kolektivnog ugovora poštuju, da je ovaj dokument na snazi do juna 2027. godine,  a da je njim predviđeno da se „za vrijeme važenje ovog kolektivnog ugovora sindikati neće pozivati na štrajk radi pitanja koji su ovim kolektivnim ugovorom uređena i ukoliko se prava i obaveze primjenjuju u cijelosti ili ukoliko nije drugačije dogovoreno i potpisano između sindikata i poslodavaca“ Vlada je stava da razloga za štrajk nema”- saopšteno je iz Vlade TK.

Vlada ističe da je u proteklom periodu došlo do povećanja plaća svim uposlenim u zdravstvu, a da će pitanje koeficijenata složenosti poslova biti riješeno u procesu zaključivanja novog Kolektivnog ugovora ili kroz Protokol o postupanju i međusobnom dogovaranju koji se već nalazi u proceduri.

“Iako je Vlada od početka pregovora, Strukovnom sindikatu doktora medicine i stomatologije Tuzlanskog kantona konstantno nudila na potpisivanje aneks Kolektivnog ugovora, danas su Ministarstvo zdravstva i Ministarstvo za rad, socijalnu politiku i povratak zaduženi da odmah pokrenu i provedu postupak mirenja po Zahtjevu Strukovnog sindikata doktora medicine i stomatologije Tuzlanskog kantona, na osnovu čijeg će ishoda proizaći odgovarajuće aktivnosti Vlade Tuzlanskog kantona”- rečeno je.

Podsjećamo, pomenuti sindikat sa Vladom Tk niej uspio postići dogovor oko povećanja koeficijenta specijalistima i subspecijalistima te je odlučeno da se započne štrajk 18. maja, a koji se ne održava samo u UKC-u Tuzla, te domovima zdravlja u Sapni i Doboj Istoku zbog nepotpisivanja sporazuma o štrajku i sudske arbitraže.

(Balans)