Pušenje se zabranjuje u svim zatvorenim javnim prostorima, mjestu rada i javnom prevozu. Zabranjuje se i upotreba pušenja duhanskih proizvoda u mjestima u kojima se nalaze maloljetne osobe. Riječ je o zakonu o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje u Federaciji BiH. Zakon je izglasan u martu 2022. godine, a stupa na snagu u maju ove godine.
Galib Alendar je strastveni pušač. Razumije Zakon ali smatra da ima i svoje potrebe. Kaže, ako bude zabranjeno u takve objekte neće više ni ulaziti.
– Ja neću prestati nikada. pušimo od šesdeset devete, kad sam krenuo u tehničku školu, moja majka lijepa dala mi pare da kupim doručak, a ja kupim filter 57 i šibicu i ne doručkujem, rekao nam je Galib Alendar.
Nezadovoljni su pušači ali i ugostitelji. Tvrde da će to mnogo uticati na posao. Kažu, oni koji će imati veće objekte moći će ih razdvojiti, dio za pušače i dio za one koji ne puše.Uz ispunjavanje svih tehničkih uslova po uzoru na Sloveniju, Hrvatsku, Srbiju.
– Imaju tehničke uslove koje moraju ispoštovati, a to je na samom ulazu vidno istaknuto obilježje da je prostor za pušače, ventilacija zavisno od kvadrature, kubnih metara, koliko u sekundi kubika ventilacija izbacuje i sve ostale tehničke stvari da zrak unutra bude ugodan da ne smeta ni pušačima, izjavio je Amir Hadzić, predsjednik Udruženja hotelijera BiH.
Primjena ovog zakona počinje 26. maja. U korist ugostitelja, primjena će se odvijati po fazama.
– Kada je u pitanju prostor u kojem se služi hrana cigarete neće biti dozvoljene. Iako ima mnogo različitih zahtjeva, ostaviće se prostor za navikavanje, a nakon toga biće uključene kazne. Cilj zakona nije zabrana pušenja nego zaštite od duhanskog dima, kazala je Jasmina Čekrić, član Federalne Komisije za kontrolu upotrebe duhana.
Cilj zakona je zaštititi populaciju koja je izložena duvanskom dimu, a njih je oko polovine u FBiH, pojašnjavaju inicijatori ovog zakona. Zakon je oštar u dijelu koji se tiču objekata u kojima se služi hrana. U takvim objektima neće biti dozvoljeno konzumiranje cigareta.
Priimjena ovog zakona počinje 26. maja. U korist ugostitelja, primjena će se odvijati po fazama.
– Mali kafići do dvadesetak kvadrata gdje je tradicija jutarnje kafe, žestine i zapaliti cigaru, to je kad nas u Bosni, ovdje nezamislivo bez toga, rekao je za O kanal Amir Hadžić, predsjednik Udruženja hotelijera BiH.
Osim cigareta, pod zabranom je i upotreba nargile, vodene lule, elektronskih cigareta i biljnih proizvoda za pušenje. U prvobitnom obliku zakon je obuhvatio mnogo strože mjere, ali usvojeni amandmani malo su ublažili. Za građane to je ipak nezamislivo. To je kažu balkanski ritual.
– Jedini problem kod nas Balkanaca je kafa. uz koju treba cigareta. Naši ugostitelji mogu pregraditi dvije prostorije, pušači, nepušači, što na Zapadu nije dozvoljeno.
– Čisto sumnjam, mi smo Balkanci, mi to praktikujemo godinama
– Možda je to malo previše za našu tradiciju, ima ljudi koji nikada neće prestati pušiti.
Nargila barovi su također podložni novom zakonu To znači da će morati prestati s pušenjem unutar svojih prostorija ili će morati potpuno rekonstruisati svoj objekat po novim pravilima.
Detalje pogledajte u video prilogu O kanala.
(Balans/O kanal)