Foto: Printscreen
Pešterska visoravan ili Pešter je krška u jugozapadnoj Srbiji, jugoistočno od Sjenice, a koja se smatra nahladnijim mjestom Balkana i jednim od najhladniji u Evropi.
Pеštеrsка visоrаvаn је izvоrištе trеsеtа koji svојim biоpоtеnciјаlоm spаdа u nаjкvаlitеtniјi trеsеt, kako u Еurоpi, tако i u svijеtu. Zbog planinskog karaktera i kratkotrajne, ali bujne vegetacije, poznata je po stočarstvu, pogotovo uzgoju ovaca, te mliječnim proizvodima, naročito siru.
U Peštersku visoravan spada i Peštersko polje, nadmorska visina od 1150 m, površine od 63 četvorna kilometra. Pešterska visoravan sadrži mnoge ponornice, od kojih je najveća Borovštica.
Stanovništvo čine Bošnjaci i Srbi, a ima i nešto Albanaca na krajnjem istoku područja.
Riječ pešter slavenskog je porijekla. Njome se označava mjesto gdje postoje pećine (peštere).
Arheološka istraživanja koja su izvršna u Pešteru pokazuju da ova visoravan u cjelosti bila naseljena od neolita, zapravo na početku epohe bronze. O ovome svjedoče mnoge mogile, koje su raspostranjene na cjelom području i u narod poznate su kao latinska i grčka groblja, što indirekto pokazuje da u kasnijem historijskom period, na ovom području kretali su se makar i u prolazu i narodi i karavani trgovaca i razni misionari.
Pešter od Sjeničkog polja dijeli planina Giljeva, od rožajske i ostatka tutinske općine Đerekarski homar i Hum, a od novopazarske općine planina Ninaja. Preko crnogorske granice prostiru se Korita i Bihor.
Klima je surova i planinska sa obilatim padavinama tokom čitave godine. Ljeta su relativno kratka, a često i sušna. Područje je izrazito vjetrovito. Pretpostavlja se da je zbog postojanja specifičnih hidrometeoroloških karakteristika u ovom kraju zabilježena ekstremno niska temperatura i to ne samo u toku zime, veći u toku ljeta jer je Peštar opasan sa sedam gora.
Krajem januara 1954. godine je zvanično zabeležena najniža temperatura u Sjenici, koja je iznosila 38,3 stepena Celzijusa ispod nule.
Neki kažu da je to posljednja divljina Evrope i najhladniji naseljeni dio Balkana. Kako izgleda Peštar zimi, prikazano je u narednom videu:
(Balans)