• tik tok

U Srebreniku održana mirna šetnja za žrtve genocida u Srebrenici

Oct 11, 2025

Foto: Azra Zna

U organizaciji Zurijete Alić i Udruženja žena “Žena kao ukras” iz Špionice, u Srebreniku je i ovog jedanaestog u mjesecu održana mirna šetnja za žrtve genocida počinjenog nad Bošnjacima u Srebrenici u julu 1995. godine. Ovaj događaj, koji je okupio veliki broj građana, ima za cilj očuvanje kulture sjećanja i prenošenje istine o najvećem zločinu počinjenom na tlu Evrope nakon Drugog svjetskog rata.

Ovo je peti mjesec zaredom da se građani Srebrenika okupljaju kako bi, kroz dostojanstvenu i tihu šetnju, odali počast žrtvama genocida.

“Počeli smo u junu i nećemo stati dok god postojimo. Svakog jedanaestog u mjesecu okupljat ćemo se na Trgu Alije Izetbegovića, nositi marame s imenima naših šehida i mirnom šetnjom tražiti pravdu za žrtve i kaznu za zločince.” – kazala je Zurijeta Alić, inicijatorica mirne šetnje i projekta “Marame za šehide Srebrenice”.

Veliki doprinos organizaciji mirne šetnje dalo je Udruženje žena “Žena kao ukras” iz Špionice, čije su članice uglavnom porijeklom iz Podrinja.

“Skoro sve članice našega udruženja su iz Podrinja i mnogima su u genocidu ubijeni najmiliji: očevi, sinovi, braća, muževi… i najmanje što možemo učiniti jeste da se sjećamo njih. Zahvalne smo Zurijeti što nam je ponudila priliku da budemo suorganizatori ove šetnje.” –  izjavila je Hazreta Jahić, predsjednica Udruženja žena ,,Žena kao ukras”.

Iz mjeseca u mjesec, na Trgu Alije Izetbegovića okuplja se sve veći broj građana, udruženja i institucija koje žele dati svoj doprinos u očuvanju kulture sjećanja na najveći zločin počinjen na tlu Evrope nakon Drugog svjetskog rata.



Podršku mirnoj šetnji pružili su i Udruženje žena “Sirijus” i druga srebrenička udruženja, zatim Gradska uprava Grad Srebrenik i Medžlis Islamske zajednice Srebrenik. Među prisutnima bio je i Emir ef. Brašnjić, imam džemata Centar Srebrenik.

“Mi smo uvijek podržavali ovakve događaje. Srebrenica je nešto što se ne zaboravlja i naša je obaveza da prenosimo istinu o genocidu našoj djeci i generacijama koje dolaze. Moramo njegovati kulturu sjećanja i moliti Allaha, dž.š., da se takav zločin nikada i nikome ne ponovi.” – istakao je efendija Brašnjić.

Među učesnicima su bili i redovni gosti iz Bratunca – Mirsad ef. Husejnović, imam džemata Voljavica, sa suprugom, zatim Mevludin Jahić, predsjednik MZ Zalužje–Biljača, te Beriz Merdžić, poduzetnik i vlasnik ugostiteljskog objekta #Korzo u Bratuncu.

“Kad god budemo u prilici, doći ćemo da zajedno s vama odamo počast mučki ubijenim Bošnjacima, ali i svim žrtvama rata u BiH. Naša je obaveza da čuvamo sjećanje na naše šehide i da ne dozvolimo da se istina zaboravi.” – kazao je Mirsad ef. Husejnović.

Jedan od učesnika današnje mirne šetnje u Srebreniku, Beriz Merdžić, sin šehida i jedan od prvih povratnika u Bratunac, podsjetio je koliko je važno istrajati u borbi za istinu i pravdu.
“Svaki 11. juli i svaki 11. u mjesecu podsjećaju me na ono što smo preživjeli i na bol koja ne prolazi. Mnogi još uvijek traže posmrtne ostatke svojih najmilijih, i ovo je naš način da im odamo počast i tražimo pravdu.” – rekao je Merdžić.

Beriz se sa suprugom i dvoje djece vratio u Bratunac 2000. godine, gdje je pokrenuo vlastiti biznis. Iako je u godinama nakon povratka prošao kroz brojne izazove, napade i neprijatnosti, nikada nije odustao od namjere da živi na svom ognjištu, u miru i dostojanstvu.
Danas, ističe, situacija je znatno bolja – ljudi su naučili živjeti zajedno, ali rana ostaje trajna opomena da zlo ne smije imati posljednju riječ.

Učesnici mirne šetnje, noseći marame s ispisanim imenima ubijenih u genocidu u Srebrenici, prošetali su kroz Srebrenik do Spomen-parka “Cvijet Srebrenice”, gdje su položili cvijeće i proučili Fatihu za duše nevino ubijenih.

Sljedeće okupljanje planirano je za 11. novembar, a organizatori se nadaju da će se građani u sve većem broju pridruživati ovoj simboličnoj, ali snažnoj poruci — da sjećanje živi i da istina nikada ne smije biti zaboravljena.

(Balans/Azra Zna)