• tik tok

Predstava “Ja, Medeja” na Festivalu u Prištini: Damir Altumbabić nagrađen za najbolju režiju

Jun 14, 2025

Foto: TKT

Predstava “Ja, Mede(ja)” u produkciji Teatra kabare Tuzla osvojila nagradu na Međunarodnom pozorišnom festivalu MonoAkt, Priština na Kosovu, saopšteno je iz Teatra.

Na međunarodnom pozorišnom festivalu monodrame 17. MonoAKT, sinoć je dodijeljena Nagrada za najbolju režiju Damiru Altumbabiću za predstavu “Ja, Medeja” u produkciji Teatra kabare Tuzla.

Predstava “Ja, Mede(ja) u izvedbi glumice Ivane Petrović svečano je otvorila godine 17. izdanje Međunarodnog festivala monodrame “MonoAKT 2025” koji je održan od 7. do 13. juna. Radi se o jednom od najvažnijih kulturnih događaja posvećenih isključivo solo teatru koji se izvodi u Dodona teatru u Prištini (Kosovo). Pozorišni festival je realiziran u koprodukciji AKT Film Theater House, Dodona Theater i scenom Fakulteta umjetnosti u Prištini.

Ovaj jedinstveni festival okuplja glumce iz cijelog svijeta kako bi na pozornicu donijeli snagu i dubinu jedne predstave – monodrame.

Ovogodišnji program festivala pažljivo je odabran i uključuje niz predstava iz različitih zemalja Europe i šire. Ove godine, osim predstave iz Tuzle, dio festivala je bila predstava “Ariasman” iz Islanda, “Netko drugi” iz Gruzije, “Amerika i akustika” iz Rumunjske, “Anđeli” iz Albanije i Kosova
i “Amber Alert” iz Grčke.

Ovaj festival glumcima predstavlja bogatu platformu slobodnog i umjetničkog izražavanja. Bio je ispunjen snažnim umjetničkim iskustvima i osobnim promišljanjima, dajući maloj sceni veliku dimenziju.

Stručni žiri činili su Gina Mazur, međunarodno priznata dramaturškinja i scenaristica,
Goce Ristovski, redatelj i kazališni učitelj iz Sjeverne Makedonije te Emre Erdem, turski kritičar i znanstvenik izvedbenih umjetnosti.

Žiri je imao izazovan zadatak ocjenjivanja najistaknutijih predstava i dodjele glavnih nagrada festivala, procjenjujući dubinu interpretacije, umjetničku originalnost i emocionalni utjecaj predstava.

Nagrada za najbolju režiju pripala je Damiru Altumbabiću za predstavu “Ja, Mede(ja)”.
“Ova nagrada mi je izuzetno bitna iz više razloga. Prvi je jer dolazi za predstavu “Ja Mede(ja)” kojom smo govorili o položaju žene u današnjem društvu, društvu koje je kabare, kapitalističko, patrijarhalno-šovinističko, potrošačko u kojem se sve kupuje. Ovom predstavom smo htjeli da okrenemo pažnju na ubistva žena i na to kako se društvo odnosi prema tome, po meni kabaretski i zabavljački. Imamo šok hit vijesti i nakon par dana se ponašamo kao da se ništa nije desilo. Odnos našeg društva prema ženama je surov. Ovo je treći tekst “Medeje” koju režiram od 2005. godine. Medeja kao lik je vrlo inspirativan, a u Ivani Petrović sam vidio ovu “Medeju”, kabaretsku ali veoma opasnu i svoju. Bilo je zadovoljstvo raditi sa cijelim ekipom i ovo je nagrada za sve nas. I na kraju izuzetno mi je bitna ova nagrada jer je riječ o internacionalnom festivalu sa internacionalnim žirijem što mi potvrđuje da jezik nije barijera jer teatar gradi svoj jedinstveni jezik”- kazao je Altumbabić te zahvalio se žitiju i partneru, Centru za kulturu Tuzla.

U predstavi igra Ivana Petrović, muziku je radio Elvis Sivčević, a saradnica na predstavi je bila Doris Kovačević.

Predstava će se dalje izvoditi u Žepču, Brčkom i Mostaru u okviru projekta kojeg finansira Ekumenska inicijativa žena iz Hrvatske.

(Balans/TKT)