Udruženje poljoprivrednih proizvođača Federacije BiH u Tuzli je održalo je sjednicu na kojoj se razmatrala realizacija novčanih podrški za prošlu godinu kao i prijedlozi novčanih podrški ruralnom razvoju za 2023. godinu.
Poljoprivrednici su umorni, a poljoprivredna proizvodnja značajno ugrožena, kaže Admir Kahriman, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača FBiH.
“Činjenica da je u mljekarskom sektoru proizvedeno 5 miliona litara mlijeka manje u 2022. godini nego godinu ranije pokazuje da je broj gazdinstava umanjen” – kazao je Kahriman.
U FBiH je planirana novčana podrška za poljoprivredu za 2023. godinu oko 164 miliona maraka, što je ispod zakonskog minimuma koji kaže da se za poljoprivredu izdvaja 3-6% budžeta Federacije.
“Prilikom usvajanja budžeta Federacije vidjeli ste da je bilo amandmana, nešto je usvojeno, nešto nije. Nama je to dovoljan znak da na nas niko ne gleda” – dodaje Kahriman.
Iako je proljetna sjetva na pragu, poljoprivrednici u nedoumici da li i koliko zasijati jer cijene sjemena i sjemenskog repromaterijala rastu iz dana u dan.
“Mi smo sada na polovini februara, a sav sjemenski materijal bi trebali imati početkom marta na njivama. Mi ćemo zaključke sa ovog sastanka danas, poslati Vladi FBiH, resornom ministarstvu. od njih očekujemo da nađu razumijevanja prema domaćim proizvođačima. da usvoje hitno taj program i da sredstva budu upućena prema proizvođačima” – kazao je Eldin Glibanović, predsjednik grupacije mljekara TK koji je i jedan od većih proizvođača mlijeka u TK.
U TK trenutrno radi oko 1350 farmi muznih krava. Niska otkupna cijena mlijeka ugrožava rad većine mljekara.
“Svaki farmer će biti zadovoljan kada njegova proizvodna cijena proizvoda bude koštala prodajnoj cijeni, plus 10%. Mi ne tražimo milione, samo tražimo da naš proizvod pokrije troškove proizvodnje i da zaradimo 10%.” -zaključuje Kahriman.
U Tuzlanskom kantonu je u toku prošle godine proizvedeno 27,5 miliona litara mlijeka. U ovom kantonu je registrovano oko 8,5 hiljada muznih grla.
(Balans)