U toku 2022. godine deminirano je 3,6 miliona metara kvadratnih na području Tuzlanskog kantona što je najbolji godišnji rezultat od početka izvođenja deminerskih radova u ovom kantonu. Međutim, još uvijek 2,8 % površine ovog kantona je zagađeno minama.
Protekle godine na području ovog kantona od mina je stradala jedna osoba i to na lokaciji Trepale kod Lukavca. Tokom deminerske sezone 2022. godine, postignuti su najbolji rezultati do sada.
“Pronađeno je i uništeno oko 9.000 neeksplodiranih ubojitih sredstava. Deminirano oko 3,6 miliona metara kvadratnih, a ostalo je još oko 70 miliona metara kvadratnih. Ukupna deminirana površina od završetka rata je negdje oko 36 miliona metara kvadratnih. Čeka nas ozbiljan i složen posao”- pojasnio je Mirza Džinović, direktor Kantonalne uprave civilne zaštite Tuzla.
“Bio sam na području gdje se radilo čišćenje kasetne municije. To su oni zvončići iz avionskih bombi koji se aktiviraju. To je područje Sapne koje bukvalno bilo obrađivano od rata. Poljoprivredne mašine su radile na tom terenu. Jedan veliki dio tih minsko eksploizivnih sredstava nije aktiviran. To je teško procijeniti. Pirotehničari čiste od čahure zrna do bilo kakvih metala koje nađu”- kazao je Džinović.
Oružane snage su na području ovog kantona očistile 1, 6 miliona kvadrata površine, a deminerski timovi Federalne uprave civilne zaštite su uradili oko 140.000 metara kvadratnih. Proces deminiranja je kompleksan i skup posao koji ovisi od donatorskih sredstava. Koliko košta deminiranje, ovisi od lokacije, procijenjene opasnosti, itd.
“Imamo sreću da sa Misijom OSCE-a radimo projekat “Majevica bez mina” za koji su obezbjeđena sredstva od 8,7 miliona eura od donatora Njemačke vlade. Na tim poslovima rade dvije najistaknutije kompanije u jugoistočnoj Evropi. To su Norveška narodna pomoć- NPA i MAG. Oni rade deminiranje na području Sapne, Teočaka i Čelića. U taj projekat su uključene i opštine Ugljevik i Lopare”- rekao je Džinović te dodao da poseban angažman daje BH MAC u skladu sa svojim resursima i mogućnostima.
Ovaj projekat se radi po novoj metodi deminiranja koja omogućava oslobađanje milionskih površina. Međutim, potrebna je brža dinamika deminiranja u koju se moraju više uključiti nadležne institucije u BiH.
“Mi možemo sada da garantujemo da ćemo imati ozbiljnih pet projekata na području TK. Uz neku dinamiku Civilne zaštite i Oružanih snaga, imat ćemo bolji rezultat. To je nešto što je dosta bolje nego je bilo. Koliko će trebati još godina, ovisi od mnogo faktora kao što su sredstva donatora”- izjavio je Džinović. Prednost imaju projekti u opštinama i gradovima koji imaju relativno povoljniju konfiguraciju terena što omogućava lakšu upotrebu deminerskih resursa. S obzirom da 2,8% površine Tuzlanskog kantona nije sigurno za korištenje i vodi se kao sumnjiva površina na zaostale mine, minsko-eksplozivna i neeksplodirana ubojita sredstva, stanovništvo se upozorava na oprez. Posebno u Čeliću, Kalesiji, Sapni i Teočaku.
“Pozivamo stanovništvo da maksimalno vodi računa o svim obilježenim površinama sa adekvatnim znakovima, da ne ulaze u takve lokacije. To su najčešće šume, pašnjaci i poljoprivredna dobra. U prethodnim godinama smo imali veliki broj povrijeđenih i poginulih osoba”- ističe direktor Uprave. Od potpisivanja Dejtonskog sporazuma pa do danas, dogodilo se preko 200 minskih nesreća na području Tuzlanskog kantona u kojima su smrtno stradale 123, a teže i lakše je ranjeno 136 osoba.
(Nataša Tadić)