Foto: Balans
Crkveno zemljište Župe “Sveti Juraj mučenik” Morančani kod Tuzle vraćeno je crkvi jer je kupac odlučio raskinuti ugovor sa Vrhbosanskom nadbiskupijom zbog protesta i pritisaka mještana.
Prema posljednjim podacima, ova župa ima oko 800 vjernika i oko 400 porodica te obuhvata Morančane, Ljubače, Breze, Kiseljak, Maline, Poljanu, Šeriće i Ševar.
Prije nekoliko mjeseci, župnik Ivo Paradžik, uz saglasnost Vrhbosanske nadbiskupije prodao je parcelu od 16 dunuma jednoj živiničkoj firmi. Župnik danas nije želio davati izjave medijima, ali ranije je kazao:
“Ja sam sve uradio po zakonu i po dokumentima koji to dozvoljavaju. Ja ne smijem prodati ništa bez Nadbiskupije, ja od njih imam sve dokumente. Ja ovdje ne mogu objašnjavati mještanima jednom po jednom šta ću raditi ili od njih tražiti saglasnost ne mogu i to ne ide tako. Dok je ta zemlja bila u vlasništvu crkve, nikoga nije zanimala niti su se mogle skupiti pare za održavanje, sada kada je prodano i potpisani ugovori, sada je nastao problem”.

Mještani su pisali peticiju Nadbiskupiji, tražili sastanak, vraćanje zemlje i smjenu Paradžika. Smatraju da je zemlja vlasništvo zajednice i da ne može biti prodata.
“Moj pradjed jedan, pradjded drugi su u ovoj župi kršteni, rođeni. Moj djed jedan, djed drugi. Ja sam iz ove župe ponikao, 160 godina ovo ovdje je naše. Ranije su naši djedovi to kosili, radili, mi smo to obrađivali”- rekao je Stjepan Galušić.

Stoga, obradovala je vijest da će kuporodajni ugovor biti raskinut, novac vraćen, zemlja vraćena.
“Njihova odluka da omogući vraćanje zemljišta crkvi pokazuje veličinu i razumijevanje koje zaslužuje svako priznanje i divljenje. U ime mještana Morančana, izražavamo i zahvalnost Vrhbosanskoj nadbiskupiji. Zemljište je ponovo u našem vlasništvu i naše župe u ovim danima kada se pripremamo za proslavu Uskrsa, ova vijest nam donosi novu nadu i dodatnu snagu da ostanemo, radimo i gradimo na ovoj zemlji, na dobrobit svih nas”- kazao je Jozo Vilušić.

Iako je zemlja vraćena, župljani su peticijom zatražili od Nadbiskupije da ispuni još jedan zahtjev, odnosno, smijeni svećenika. Smatraju da su međuljudski odnosni narušeni, da župnik ne sarađuje sa mještanima te da je najbolje za sve da se raziđu.

“Da se i on smijeni, da se i on povuče. Gdje mu Nadbiskupija nađe mjesto, neka ide jer nama takav župnik više ne treba”- kategoričan je Galušić.
I Bono Kovačević ne krije nezadovoljstvo radom Paradžika.

“Jer sve je do velečasnog jer, ako on ne zove u pomoć, ne radi, niko neće doći onako ako ti ne tražiš pomoć. Znači, mi moramo sa ovom župom napraviti renesansu, preporod u svakom smislu riječi. Duhovnu, političku, svakakvu. Čitava naša župa je devastirana”- poručuje ovaj mještanin.
Na medijske upite, Vrhobosanska nadbiskupija je odgovorila da želi vratiti potrebni mir i povjerenje u župnu zajednicu.

“Želimo izvjestiti župnu zajednicu i javnost da su se 4. travnja potpisnice ugovora o kupoprodaji crkvenog zemljišta dogovorile da će čim prije, u skladu skladu sa zakonom, sporazumno raskinuti kupoprodajni ugovor o prodaji crkvene zemlje, da će kupac izvršiti povrat ukupnog prodajnog iznosa i da će se crkvena zemlja, u skladu sa zakonom, upisati 1/1 kao vlasništvo Župe”- skraćena je verzija odgovora.
Šta će sada činiti sa zemljištem, župljani ne znaju. Kažu da će sačekati novog svećenika te praviti planove za budućnost.
(Nataša Tadić)