Društveni dom Mjesne zajednice Sižje u Sižju kod Lukavca bit će obnovljen zahvaljujući mještanima i firmama koji su se udružili i skupili sredstva za rekonstrukciju ovog objekta.
U Sižju danas živi oko 120 stanovnika. Riječ je o 70 porodica srpske nacionalnosti i desetak porodica Bošnjaka i Roma. Kako nam pričaju mještani, dom je davno napravljen i imao je različite namjene. Prvobitno je to bila škola koja je sa vremenom zatvorena. Potom se taj prostor koristio za sijela i igranke,a nekada je u njemu bila i seoska prodavnica. Poslije rata je to sve bilo prazno i zapušteno. Neformalna grupa mještana se organizovala i prikupila sredstva uz pomoć pojedinaca i firmi. Oni koji znaju građevinske radove, daju svoj doprinos radeći na objektu. Među njima je i Dragan Kulišić koji si prisjetio kako je nekada to sve izgledalo.
“Ja kada sam bio dečko sa 15 godina, ovdje su bile igranke, sijela, vesleo bilo. Sada samo imamo daće. Ipak,evo, obnavljamo ga sada. Saberemo se mi ovdje iz gušta. Inače, nema nas. Ne može biti ni naroda kada nijednog zaposlenog iz Sižja nemamo u gradu Lukavcu. I kakav je održivi povratak? Nikakav. Svi su otišli vani”- pojašnjava ovaj mještanin dok navlači fasadu na zidove objekta.
Učesnica akcije obnove durštvenog doma je i Zvjezdana Nedić koja radi u Bčrkom, a svaki vikend je u svom rodnom selu.
“Pomogli su mještani, pojedinci koji ovdje ne žive i firme koje posluju na ovom području. Sve ostalo radimo mi ličnim sredstvima. Mještani su se organizovali da se radi ko šta zna. Neko zna fasadu, neko klimu. Radimo besplatno. Mi sebi ovo obnavljamo”- priča Zvjezdana. Uglavnom se taj prostor koristi u zadnje vrijeme za daće, odnosno, ručak poslije sahrane. Ubačena je i velika peć koja zagrijava dom, a planirane su i klime za ljetni period. Zidovi su sanirani, mokri čvor te kancelarija u kojoj je nabavljen i namještaj.
“Radimo to da ovaj prostor liči na nešto. Bit će ovdje sofra u subotu. Planiramo ovo do subote uraditi, završiti plafon, postaviti klime i rasvjetu. U petak jer Badnjak i planiramo taj dan zapaliti badnjak i proći kroz selo, a u subotu poslijepodne, kada svi obavimo svoje običaje kod kuće, skupit ćemo se i družiti “- planira Zvjezdana. Omladine kao i u svim selima, malo je. Međutim, za praznike dolaze svi koji rade u drugim gradovima, ali i mještani iz inostranstva.
“Kada se družimo, bude nas više. Kada radimo šta, slabije nas je”- kroz smijeh nam priča ova mještanka. Ona dodaje da je saradnja sa lokalnom vlasti slaba, da se su se mještani više puta obraćali Gradu Lukavcu za podršku šaljeći čak oko 30 zahtjeva. Do sada, dobili su samo podršku za prokopavanje kanala.
“Da dobijemo kilometar asfalta, to nam je misaona imenica. Nemoguća misija. Idemo mi, pričaju sa nama, obećaju nam. Ja imam više od 40 godina i prije mene je napravljen zadnji komad asfalta. U mom životnom vijeku, nije urađeno ništa”- naglašava ova mještanka Sižja. Onda dodaje da noću ne skreće u ulaze koje dobro zna jer je sve mračno i nema rasvjete.
Ipak, stanovnici Sižja ne dozvoljavaju da selo propadne pa organizuju nekoliko puta godišnje krčenje i čišćenje seoskih puteva. Ko će, ako neće oni.
(Nataša Tadić)